Richard Glücks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Richard Glücks
Narození22. duben, 1889
Odenkirchen, Německé císařství
Úmrtí10. květen , 1945 (56 let)
Flensburg, Německo
Vojenská kariéra
HodnostWaffen-SS SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-SS
Doba služby1915–1945
Sloužil Výmarská republika (do roku 1933)
Třetí říše (do roku 1944)
Složka Reichsheer (do roku 1918)
Reichswehr (do roku 1926)
Waffen-SS (do roku 1945)
VelelAmtsgruppe D v rámci Hlavního úřadu hospodářství a správy SS
VálkyPrvní světová válka
Druhá světová válka
VyznamenáníNěmecký kříž ve stříbře
Železný kříž I. třídy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Richard Glücks (22. dubna 188910. května 1945) byl válečný zločinec a vysoce postavený nacistický důstojník Waffen-SS v hodnosti SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Waffen-SS (Generálporučík), který působil jako vedoucí úřadu D (Amtsgruppe D) v rámci Hlavního úřadu hospodářství a správy SS. Jeho kompetence se tak vztahovaly především na vyhlazovací a koncentrační tábory.

Mládí a první světová válka[editovat | editovat zdroj]

Richard Glücks se narodil 22. dubna 1889 ve vestfálském městě Odenkirchen jako syn bývalého učitele, nynějšího obchodníka, Johannese Leberechta Ludwiga Glückse a jeho ženy Wilhelminy Idy (rozené Mechelenové). Dětství strávil víceméně v Düsseldorfu, kde navštěvoval nejprve lidovou školu a posléze i tamější státní gymnázium. Po složení maturitní zkoušky nastoupil Glücks do pojišťovny, kterou vlastnil jeho otec.

V roce 1909 nastoupil základní vojenskou službu u 43. polního dělostřeleckého pluku (Feldartillerie-Regiment Nr. 43), který sídlil v nedalekém městě Wesel. Po skončení vojenské služby pobýval Glücks nějaký čas v Anglii a Argentině.

Když vypukla první světová válka, Glücks se rozhodl pro návrat do vlasti. Pod falešnou identitou se vydal do Německa jako námořník na norské obchodní lodi. V lednu roku 1915 dorazil do vlasti a ihned narukoval do armády. Zařazen byl ke 13. záložnímu dělostřeleckému pluku a následně byl převelen ke 280. polnímu dělostřeleckému pluku.

Během války byl povýšen do hodnosti poručíka (Leutnant) a velel četě a následně i celé baterii během bojů na Západní frontě. Za své zásluhy si rovněž vysloužil obě třídy vysoce ceněného Pruského železného kříže.

Meziválečné období[editovat | editovat zdroj]

Po skončení války se Glücks stal v lednu roku 1919 členem jednotek Freikorps, a s oddílem Freikorps Lichtschlag se podílel na potlačení Povstání spartakovců, pokusu o ultralevicový státní převrat. I po těchto událostech se Glücks rozhodl zůstat v armádě a následně sloužil jako styčný důstojník v rámci mezinárodní spojenecké kontrolní komise, která měla za úkol monitorovat situaci Reichswehru v rámci Versailleské smlouvy. V této funkci byl 1. prosince 1925 povýšen do hodnosti Oberleutnant (Nadporučík). Později byl přeložen do nově vzniklé 6. Divize pod velením generálporučíka Leopolda von Ledebura, kde strávil několik měsíců, než byl k 31. červenci roku 1926 penzionován.

Tento důstojník z 1. světové války a obchodník vstoupil roku 1930 do NSDAP a 1932 do SS, stal se spolupracovníkem Eickeho, inspektora koncentračních táborů, a v roce 1939 ho v této funkci nahradil. V březnu 1942, v té době už Gruppenführer SS, byl pověřen vedením vrchního odboru D na Hlavním úřadu hospodářském a správním SS, jeho kompetence se tak vztahovala i na vyhlazovací tábory. Do rámce jeho odpovědnosti spadalo množství příkazů k vraždám, stavby plynových komor, pokusy na lidech v koncentračních táborech a selekce lidí na otrocké práce. Po skončení války spáchal sebevraždu kapslí kyanidu v námořním lazaretu ve Flensburg-Mürwiku ve Marineschule Mürwik.

Do rámce jeho odpovědnosti spadalo množství příkazů k vraždám, stavby plynových komor, pokusy na lidech v koncentračních táborech a selekce lidí na otrocké práce.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Třetí říše a druhá světová válka - Lexikon německého nacionálního socialismu 1933-1945 - Friedemann Bedürftig (Prostor 2004)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]