Richard Baer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Baer
Richard Baer
Richard Baer
Narození: 9. září 1911
Flag of the German Empire.svg Floß, Bavorsko
Úmrtí: 17. června 1963 (51 let)
Německo Frankfurt nad Mohanem, Německo
Vojenská kariéra
Hodnost: SS-Sturmbannführer
Doba služby: 1932–1945
Sloužil: Flag of Weimar Republic (defence minister 1921).svg Výmarská republika (do roku 1933)
Flag of German Reich (1935–1945).svg Třetí říše (do roku 1944)
Složka: Flag Schutzstaffel.svg Waffen-SS (do roku 1945)
Jednotka: 3. tanková divize SS „Totenkopf“
Velel: Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau
Koncentrační tábor Dora-Mittelbau
Války: Druhá světová válka
Vyznamenání: Železný kříž I. třídy
Železný kříž II. třídy

Richard Baer (9. září 1911, Floß, Bavorsko17. června 1963, Frankfurt nad Mohanem, Západní Německo) byl nacistický válečný zločinec a důstojník v hodnosti SS-Sturmbannführer (Major). Nechvalně známým se stal kvůli svému působení od května 1944 do února 1945, kdy působil ve funkci velitele koncentračního tábora Auschwitz I.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 9. září roku 1911bavorském městečku Floß jako syn sedláka a majitele obchodu se smíšeným zbožím. Absolvoval tamější lidovou školu a po jejím dokončení v roce 1925 nastoupil na učiliště v oboru pekař-cukrář v nedalekém městě Weiden.

Po dokončení učiliště nastoupil na praxi u kavárníka Fritze Starka ve Weidenu a zároveň si v roce 1932 dodělal tovaryšskou zkoušku. Následně pracoval v továrně na perníky a později v několika cukrárnách v Bayreuthu, Weidenu a Würzburgu.

Následně vstoupil v roce 1932 do SS a stal se strážným v koncentračním táboře Dachau.[1] V roce 1939 vstoupil do jednotek SS-Totenkopfverbände a byl jmenován pobočníkem v koncentračním táboře Neuengamme a tuto funkci následně zastával i v táborech Oranienburg, Columbia-Haus a Sachsenhausen. V KT Neuengamme se podílel na vraždění sovětských válečných zajatců ve speciálních plynových komorách a selekci vězňů pro takzvanou operaci 14f13 v rámci Akce T4. Od listopadu 1942 do května 1944 byl pobočníkem SS-Obergruppenführera Oswalda Pohla, toho času šéfa Wirtschaftsverwaltungshauptamt (kanceláře SS pro ekonomickou politiku). V listopadu 1943 se stal šéfem inspektorátu koncentračních táborů. Téhož roku nahradil ve funkci velitele vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau Arthura Liebehenschela a stal se tak třetím a posledním velitelem tohoto vyhlazovacího tábora. Tuto funkci zastával až do rozpuštění tábora počátkem roku 1945.

Na konci války uprchl a žil poblíž Hamburku pod jménem Karl Egon Neumann jako lesní pracovník.[1] Během frankfurtských osvětimských procesů v říjnu 1960 byl na něj vydán zatykač a jeho fotografie se objevila ve všech německých novinách. Na základě fotografie jej poznal jeho spolupracovník , v prosinci 1960 byl krátce poté zatčen, co izraelská zpravodajská služba Mosad unesla z Argentiny Adolfa Eichmanna. Na radu svého právníka odmítl svědčit a během svého zadržení ještě před soudním procesem zemřel v roce 1963 na srdeční infarkt.[1]

Shrnutí kariéry u SS[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Baer na anglické Wikipedii.

  1. a b c ŠLAJCHRTOVÁ, Leona. Šéf Osvětimi Baer vyvázl po válce bez trestu, roky se skrýval v lese [online]. iDNES.cz, 2011-09-07, [cit. 2011-09-07]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]