Richard Baer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard Baer
Richard Baer
Richard Baer
Narození9. září 1911
Flag of the German Empire.svg Floß, Bavorsko
Úmrtí17. června 1963 (51 let)
Německo Frankfurt nad Mohanem, Německo
Vojenská kariéra
HodnostSS-Sturmbannführer
Doba služby1932–1945
SloužilFlag of Weimar Republic (defence minister 1921).svg Výmarská republika (do roku 1933)
Flag of Germany 1933.svg Třetí říše (do roku 1944)
SložkaFlag Schutzstaffel.svg Waffen-SS (do roku 1945)
Jednotka3. tanková divize SS „Totenkopf“
VelelKoncentrační tábor Auschwitz-Birkenau
Koncentrační tábor Dora-Mittelbau
VálkyDruhá světová válka
VyznamenáníŽelezný kříž I. třídy
Železný kříž II. třídy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Richard Baer (9. září 1911, Floß, Bavorsko17. června 1963, Frankfurt nad Mohanem, Západní Německo) byl nacistický válečný zločinec a důstojník v hodnosti SS-Sturmbannführer (Major). Nechvalně známým se stal kvůli svému působení od května 1944 do února 1945, kdy působil ve funkci velitele koncentračního tábora Auschwitz I.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 9. září roku 1911bavorském městečku Floß jako syn sedláka a majitele obchodu se smíšeným zbožím. Absolvoval tamější lidovou školu a po jejím dokončení v roce 1925 nastoupil na učiliště v oboru pekař-cukrář v nedalekém městě Weiden.

Po dokončení učiliště nastoupil na praxi u kavárníka Fritze Starka ve Weidenu a zároveň si v roce 1932 dodělal tovaryšskou zkoušku. Následně pracoval v továrně na perníky a později v několika cukrárnách v Bayreuthu, Weidenu a Würzburgu.

Následně vstoupil v roce 1932 do SS a stal se strážným v koncentračním táboře Dachau.[1] V roce 1939 vstoupil do jednotek SS-Totenkopfverbände a byl jmenován pobočníkem v koncentračním táboře Neuengamme a tuto funkci následně zastával i v táborech Oranienburg, Columbia-Haus a Sachsenhausen. V KT Neuengamme se podílel na vraždění sovětských válečných zajatců ve speciálních plynových komorách a selekci vězňů pro takzvanou operaci 14f13 v rámci Akce T4. Od listopadu 1942 do května 1944 byl pobočníkem SS-Obergruppenführera Oswalda Pohla, toho času šéfa Wirtschaftsverwaltungshauptamt (kanceláře SS pro ekonomickou politiku). V listopadu 1943 se stal šéfem inspektorátu koncentračních táborů. Téhož roku nahradil ve funkci velitele vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau Arthura Liebehenschela a stal se tak třetím a posledním velitelem tohoto vyhlazovacího tábora. Tuto funkci zastával až do rozpuštění tábora počátkem roku 1945. Dne 1. února 1945 nahradil Baer Otto Förschnera velitele koncentračního tábora Mittelbau-Dora.[2]

Na konci války uprchl a žil poblíž Hamburku pod jménem Karl Egon Neumann jako lesní pracovník.[1] Během frankfurtských osvětimských procesů v říjnu 1960 byl na něj vydán zatykač a jeho fotografie se objevila ve všech německých novinách. Na základě fotografie jej poznal jeho spolupracovník, v prosinci 1960 byl krátce poté zatčen, co izraelská zpravodajská služba Mosad unesla z Argentiny Adolfa Eichmanna. Na radu svého právníka odmítl svědčit a během svého zadržení ještě před soudním procesem zemřel v roce 1963 na srdeční infarkt.[1]

Shrnutí kariéry u SS[editovat | editovat zdroj]

Data povýšení[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Baer na anglické Wikipedii.

  1. a b c ŠLAJCHRTOVÁ, Leona. Šéf Osvětimi Baer vyvázl po válce bez trestu, roky se skrýval v lese [online]. iDNES.cz, 2011-09-07 [cit. 2011-09-07]. Dostupné online. 
  2. ORTH, Karin. Das System der nationalsozialistischen Konzentrationslager. Hamburg: [s.n.], 2002. S. 305. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]