Rhodé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rhodé
PůvodStarověké Řecko
Význambohyně ostrova Rhodos
PartnerHélios
DětiHeliadé
Élektryóné
Oblast uctíváníStarověké Řecko
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rhodé (řecky: Ῥόδη – Ródí) také Rhodos/Rhodus (řecky: Ῥόδος – Ródos) je v řecké mytologii nymfa, bohyně a personifikace ostrova Rhodos. Je manželkou boha slunce Hélia.

Básník Pindaros vypráví příběh kdy bohové losovali o místa na zemi a Hélios v nepřítomnosti nedostal nic. Hélios s Diovým souhlasem požádal o nový ostrov Rhodo, který ještě nevystoupil z moře. Poté se miloval s Rhodé a zplodil sedm synů.

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

Jako rodiče Rhodé jsou uváděny různé mytologické postavy. Pindaros jí uvádí jako dceru Afrodíté a neuvádí otce. Podle Herodora z Herakleie je dcerou Afrodíté a Poseidóna. Podle Diodóra Sicilského je dcerou Poseidóna a telchinky Halie, původní obyvatelky Rhódu. Apollodórus jí uvádí jako Poseidona a Amfitríty, sestry Tritona. Nicméně pro Epimenidéa byl jejím otcem Okeanos, zatímco podle Odyssei byl jejím otcem říční bůh Asópos. Pindaros se pravděpodobně inspiroval Asklepiadém z Tragilu, proto určil jejím otcem Hélia.

Rhodé byla matkou Heliadů, kteří byli nástupci Telchinů ve vládě nad Rhódem. Pindaros uvádí že Rhodé měla s Héliem sedm synů avšak neuvádí jejich jména. Podle Diodóra Sicilského jsou heliady Ochimos, Cerkafos, Aktis, Makar (Makareos), Kandalos, Triopas a Tenages. Diodóros připisuje k páru Hélios a Rhodé také dceru Élektryóné. Jako scholion k Pindarovi se uvádí posledním synem Faethón (mladší, kterého rhoďaně uvádí jako Tenages). Starší Faethón (který je ve vyprávění Publia Ovidia Nasa) je tzen který řídil Héliův vůz). Dramatik Aischylos ve svém dramatu Heliadé a Eurípidés v díle Faethón, uvádí Rhodé jako matku Faethóna a také tří dcer Lampetie, Aiglé a Faetusy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rhodos na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]