Rezső Seress

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rezső Seress
okolo roku 1925
okolo roku 1925
Základní informace
Rodné jméno Spitzer Rezső
Narození 3. listopadu 1889
Budapešť
Úmrtí 11. ledna 1968 (ve věku 78 let)
Budapešť
Příčina úmrtí dušení
Povolání hudební skladatel a klavírista
Nástroje klavír
Významná díla Smutná neděle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rezső Seress (3. listopadu 188911. ledna 1968) byl maďarský hudební skladatel, kterého proslavila skladba Smutná neděle.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Seress se narodil v Budapešti a živil se skládáním barových písní. Pocházel z židovské rodiny. Hrál na piano a vystupoval v barech a kabaretech v Budapešti. V roce 1932 Rezsa Seresse navštívil básník László Jávor, který napsal báseň Ponurá neděle a požádal ho aby jeho text zhudebnil. Tato skladba se pak stala Seressovou nejznámější skladbou, ale také však nejdepresivnější – několik lidí po poslechu skladby spáchalo sebevraždu.

Podle jiné legendy Seress skladbu složil pro svou bývalou milenku, která se s ním rozešla, a doufal, že se k němu milenka vrátí a usmíří se spolu. Po několika letech dostává Seress zprávu, že jeho milenka spáchala sebevraždu po poslechu jeho skladby.

Po poslechu skladby Ponurá neděle si jeden muž prostřelil hlavu, jedna mladá prodavačka se oběsila a jedna mladá typistka se otrávila plynem.

Sám Seress pak také dobrovolně ukončil svůj život - v roce 1968 skočil z okna svého bytu. Pád přežil, ale v nemocnici, kam byl po skoku z okna převezen, se následně udusil drátem.[1]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Seressova skladba Smutná neděle má několik dalších verzí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TV Nova. Tato píseň už zabila desítky lidí po celém světě! Risknete její poslech? [online]. TV Nova, rev. 2013-1-23 [cit. 2016-12-20]. Dostupné online.