Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 794

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka OSN
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 794
Datum: 3. prosince 1992
Zasedání č.: 3145
Kód: S/RES/794 (dokument)

Hlasy: pro: 15 zdrželo se: 0 proti: 0
Předmět: situace v Somálsku
Výsledek: schváleno

Složení Rady bezpečnosti v roce 1992:
stálí členové:

Čína CHN Francie FRA Rusko RUS Spojené království GBR USA USA

nestálí členové:
Rakousko AUT Belgie BEL Kapverdy CPV Ekvádor ECU Maďarsko HUN
Indie IND Japonsko JPN Maroko MAR Venezuela VEN Zimbabwe ZWE

2 botswanští vojáci provádějící zátah v rámci mise UNITAF (1993)
botswanští vojáci provádějící zátah v rámci mise UNITAF (1993)

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 794 (S/RES/794) přijatá jednomyslně 3. prosince 1992 autorizovala vyslání ozbrojených mezinárodních jednotek do Somálska (Unified Task Force, UNITAF), za účelem vytvoření „bezpečného prostředí“, které by umožnilo bezpečnou dopravu humanitární pomoci k tamní civilní populaci. Rezoluce potvrzovala platnost dříve schválených rezolucí č. 733, 746, 751, 767 a 775 (schválených postupně během roku 1992). Rada vyjádřila vážné znepokojení nad zhoršující se situací v Somálsku a shodla se, že „rozsah humanitární tragédie vyvolané konfliktem v Somálsku, vystupňovaný navíc překážkami, kterým čelí distribuce humanitární pomoci, představuje ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti“.[1]

Rada znovu odsoudila porušování mezinárodního humanitárního práva a požadovala od všech zúčastněných stran zastavení nepřátelství a spolupráci se zvlaštním zmocněncem generálního tajemníka OSN a vojenskými jednotkami UNITAF, především umožnění přístupu vojenskému personálu a humanitárním organizacím k postiženému obyvatelstvu. Také bylo schváleno navýšení personálu operujícího v rámci mise AMISOM II (schválené rezolucí č. 775) na 3 500 osob.

Rezoluce dále připomínala generálnímu tajemníkovi, že akce mají být podnikány v souladu s kapitolou VII Charty OSN a vítala nabídky členských států týkající se organizace operace a zformování příslušného vojenského kontingentu (UNITAF).[2] Rada příslušnou operaci autorizovala a ustanovila "ad hoc" komisi, složenou ze zástupců členských států Rady bezpečnosti, která měla vypracovávat zprávy o jejím průběhu.

Jednaje v souladu s kapitolami VII a VIII Charty OSN, rada naléhavě vyzvala státy a organizace, aby zajistily dodržování embarga na dovoz zbraní do Somálska (vyhlášeného rezolucí č. 733). Rezoluce končila požadavkem, aby státy participující v UNITAF podávaly pravidelná hlášení radě o dosažených pokrocích, aby mohlo být připravováno předání organizace operací zpět mírovým jednotkám UNOSOM II.

Již několik dní po schválení rezoluce, 9. prosince 1992, dorazily do Mogadišu první jednotky UNITAF.[1] Jednalo se o první rezoluci, která autorizovala použití síly v souladu s kapitolou VII Charty OSN za účelem zajištění distribuce humanitární pomoci (zde blokované místními warlordy).[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United Nations Security Council Resolution 794 na anglické Wikipedii.

  1. a b SAROOSHI, Danesh. The United Nations and the development of collective security: the delegation by the UN Security Council of its chapter VII powers. [s.l.]: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-829934-9. S. 212. (anglicky) 
  2. FENTON, Neil. Understanding the UN Security Council: coercion or consent?. [s.l.]: Ashgate Publishing, Ltd, 2004. ISBN 978-0-7546-4092-9. S. 85. (anglicky) 
  3. WHEELER, Nicholas J. Saving strangers: humanitarian intervention in international society. [s.l.]: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-829621-8. S. 200. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]