Rezervační smlouva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rezervační smlouva je smluvním instrumentem při procesu převodu nemovitosti mezi kupujícím a prodávajícím, typicky při prodeji prostřednictvím realitní kanceláře. Rezervační smlouva zajišťuje rezervaci předmětné nemovitosti kupujícímu, tj. definuje dobu, během které nemůže prodávající nabízet předmětnou nemovitost jinému zájemci.[1] V této době si může kupující zkontrolovat faktický i právní stav nemovitosti. Rezervační smlouva se týká i rezervačního poplatku, který může být započítán na úhradu kupní ceny i určen jako smluvní pokuta při nedodržení podmínek rezervační smlouvy. Pokud se převodu nemovitosti neúčastní realitní kancelář, skládá se rezervační poplatek většinou do notářské či advokátní úschovy.[2] Rezervační smlouva předchází kupní smlouvě, může předcházet také smlouvě o smlouvě budoucí.

Obsah smlouvy[editovat | editovat zdroj]

  1. Smluvní strany: V úvodu rezervační smlouvy je třeba uvést co nejvíce informací o kupujícím i prodejci. Uvádí se název společnosti, sídlo, IČO, DIČ, jméno, příjmení, adresa, datum narození či rodné číslo.
  2. Údaje o nemovitosti: V prvním odstavci rezervační smlouvy je třeba uvést názvy dokumentů, které dokazují vlastnictví prodávajícího a jeho oprávnění předmětnou nemovitost prodat. Zároveň je ze strany prodávajícího třeba dokázat, že se k nemovitosti nevážou žádná břemena, například zástavní právo.
  3. Prohlášení zájemce: V druhém odstavci rezervační smlouvy je třeba definovat dobu, ve které nebude prodávající nabízet předmětnou nemovitost jiným subjektům. Kupující by zde měl také potvrdit zájem o koupi.
  4. Rezervační poplatek: Ve třetím odstavci by měla být definována výše rezervačního poplatku, způsob a doba jeho uhrazení prodávajícímu ze strany kupujícího. Mělo by být určeno, kdy se rezervační poplatek může stát smluvní pokutou a zda bude poplatek započítán na úhradu kupní ceny.
  5. Uzavření kupní smlouvy: Ve čtvrtém odstavci se uvádí, v jakém termínu kupující a prodávající uzavřou smlouvu o smlouvě budoucí, či kupní smlouvu. I zde je možné definovat sankční podmínky.
  6. Závěr: V závěrečné části se uvádí doba, na jakou je rezervační smlouva uzavírána a prohlášení, že ji kupující a prodávající uzavřeli ze svobodné vůle. Připojují se podpisy. Prodávající i kupující obdrží originál rezervační smlouvy.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Poradna [online]. homesweethome.cz [cit. 2012-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-02. 
  2. Jak má vypadat smlouva o rezervaci nemovitosti [online]. penize.cz, 2008-10-14 [cit. 2012-06-20]. Dostupné online. 
  3. Jak má vypadat smlouva o rezervaci nemovitosti [online]. jaktak.cz, 2010-1-26 [cit. 2012-06-20]. Dostupné online.