Retino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Retina
Zakladatelé společnosti Retino Petr Boroš a Kryštof Řeháček

Retino je český startup prodávající software, který slouží e-shopům jako nástroj pro řešení vratek zboží a reklamací. Retino výrazně zjednodušuje proces vracení zboží do e-shopu a automatizuje velkou část jeho součástí. Efektivní řešení vratek je v době rychlého rozvoje e-commerce nezbytnou součástí strategie, jak si udržet zákazníky a co nejlépe vyhovět jejich požadavkům.

V rámci České republiky neexistuje jiná služba podobná Retinu, která by se online vracení zboží věnovala, ačkoliv pro internetové obchody je povinnost za určitých podmínek přijmout zboží zpět dáno legislativou, na rozdíl od např. Spojených států.[1]

Zakladatel e-shopů Vivantis Martin Rozhoň k této situaci říká, že zpětná logistika není u většiny e-shopů zatím správně podchycena.[2] E-shopy, které pro reklamace zatím nemají implementovaný speciální software, řeší s tím spojené problémy často "mauálně" pomocí e-mailové a telefonické komunikace.[3]

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Retino funguje jako SaaS model, uživatelé si mohou zvolit z několika tarifů, vždy s možností počátečního vyzkoušení zdarma. Retino uživatelům poskytuje také datovou analytiku, statistiky a reporting.

Mezi funkce, které nástroj nabízí i v základním tarifu, patří například:

 • možnost samozaložení případu zákazníkem
 • jednoduché řešení zpětné dopravy
 • možnost sledování případu zákazníkem online
 • automatické vystavování reklamačních protokolů
 • řešení e-mailové komunikace se zákazníkem
 • analýza důvodů vracení zboží
 • automatizace dalších souvisejících rutinních činností.

Další, co Retino v některých tarifech zajišťuje nebo připravuje, je například komunikace se zákazníkem ve více jazycích, automatická refundace a efektivní zákaznická podpora.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

E-commerce platforma[editovat | editovat zdroj]

Retino je dostupné jako jeden z doplňků na několika českých e-commerce platformách. Patří mezi například největší česká e-shopová platforma Shoptet.cz,[4] která kromě Retina disponuje více než 320 dalšími partnery.[5] Dalšími uživateli jsou také platformy UpGates.cz nebo PrestaShop.cz.

Samostatné e-shopy[editovat | editovat zdroj]

Retino užívají české internetové obchody Topgal.sk, OdKarla.cz, Sexshop.cz, chefshop.cz, Preciosa-eshop.com, Unuo.cz, Ventishop.cz, Fanda-NHL.cz nebo ČistýTriko.cz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Retino vzniklo jako společnost s.r.o. v roce 2017, od té doby sídlí v Praze. Tentýž rok se dostalo do osmého kola akcelerátoru StartupYard,[6] který je jedním z největších ve střední Evropě.[7] V roce 2018 společnost zvítězila v soutěži Startup roku (Česká spořitelna),[8] kde se již přechozí rok, krátce po svém založení, umístila na druhé příčce.[9] V roce 2019 Retino získalo milionovou částku od významných českých investorů, což přispělo k tomu, že o něm napsal Forbes.cz. V současnosti Retino zpracovává desítky tisíc případů pro zákazníky ze 4 zemí.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BREJČÁK, Peter. Reklamace nemá být otrava pro zákazníky ani pro e-shopy. Ulehčit celý proces chce české Retino [online]. Tyinternety.cz, 2018-02-26 [cit. 2019-09-06]. Dostupné online. 
 2. Vyřešíme e-shopům vrácení zboží, slibuje český startup Retino. Věří mu Hlavenka i Rozhoň. Forbes [online]. 2019-08-15 [cit. 2019-08-28]. Dostupné online. (česky) 
 3. Czech startup Retino addresses growing challenge for e-shops around the world. Why become part of its story?. www.crowdberry.eu [online]. [cit. 2019-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Český startup Retino na Shoptetu. Nabral 100 e-shopů za 19 minut a ztrojnásobil svůj reklamační byznys. CzechCrunch [online]. 2018-11-06 [cit. 2019-08-28]. Dostupné online. (česky) 
 5. Profesionálové [online]. Partneri.shoptet.cz [cit. 2019-09-06]. Dostupné online. 
 6. Podívejte se na 7 startupů, které se dostaly do letošního kola akcelerátoru StartupYard. CzechCrunch [online]. 2017-10-25 [cit. 2019-08-28]. Dostupné online. (česky) 
 7. Home. StartupYard [online]. [cit. 2019-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-08-28. (anglicky) 
 8. Nejlepším Startupem 2018 je Retino!. Firmaroku.cz [online]. [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. 
 9. Spendee je Nejlepším Startupem 2017!. Firmaroku.cz [online]. [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. 
 10. Retino posilují noví investoři Jiří Hlavenka a Martin Rozhoň [online]. Czechstartups.org [cit. 2019-09-06]. Dostupné online.