Repase

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Repase je rozebrání nějakého zařízení, stroje a podobně, jeho prohlídka a renovace a opětovné sestavení do provozuschopného stavu. Repase se mnohdy provádí například v rámci ukončení zkušebního provozu anebo u zařízení, které fyzicky nebo morálně dožívá (často ji lze ztotožnit s generální opravou či rekonstrukcí). V rámci repase mohou být některé součásti nahrazeny novými, popřípadě očištěny, prohlédnuty, opraveny, zbroušeny, natřeny či jinak ošetřeny. Pro některé rutinní typy repasí existují i speciální repasní sady nářadí a náhradních dílů.

O repasích se mluví například v případě přestavby strojů (např. starších počítačů – repasovaný počítač, mobilních telefonů, psacích strojů, lanovek a výtahů, turbín a dmychadel, motorů, dopravních prostředků), hydrodynamických měničů pro automobily, filtrů, průtokových měřičů či ohřívačů, akumulátorů a akumulátorových baterií, nábytku, oken a dveří, portálů, fasád či zdí, dlažeb či schodišť, obkladů, krbů, svítidel atd.

Repasovaná zařízení a objekty bývají často levnější než nové, mnohdy se repase provádějí také kvůli uchování historické hodnoty a funkčnosti dožívajícího zařízení či objektu, popřípadě zároveň k jejich modernizaci.

Související články[editovat | editovat zdroj]