Renato Raffaele Martino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Renato Raffaele Martino
Cardinal Martino.jpg
Narození 23. listopadu 1932 (85 let)
Salerno
Alma mater Papežská diplomatická akademie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Renato Martino.svg

Renato Raffaele kardinál Martino (23. listopadu 1932 Salerno) je italský římskokatolický kněz, vatikánský diplomat, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Studoval na několika římských univerzitách - na Papežské univerzitě Gregoriana (filozofii a teologii), na Papežské lateránské univerzitě (kanonické právo), na Papežské diplomatické akademii se připravoval mna diplomatickou službu. Kněžské svěcení přijal 27. června 1957. Od července 1962 pracoval v diplomatických službách Vatikánu. Působil jako atašé na nunciatuře v Nikaraguji, sekretář nunciatury na Filipínách, pracoval také na nuciaturách v Libanonu a Brazílii. V letech 1970 až 1975 strávil v Římě na státním sekretarátě.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

Dne 14. září 1980 byl jmenován titulárním arcibiskupem a zároveň pronunciem v Thajsku. Biskupské svěcení přijal 14. prosince téhož roku. Od roku 1983 byl navíc apoštolským delegátem v Bruneji. O tři roky později byl jmenován stálým pozorovatelem Svatého stolce při OSN v New Yorku.

Od 1. října 2002 do 24. října 2009 zastával funkci prezidenta Papežské rady "Iustitia et Pax". Jeho nástupcem se stal Peter Turkson.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Při konzistoři 21. října 2003 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Od března 2006 do února 2009 byl současně předsedou Papežské rady pro pastoraci migrantů a lidí mimo domov. V této funkci ho vystřídal Antonio Maria Vegliò. Dne 23. listopadu 2012 v souvislosti s dovršením osmdesáti let ztratil právo účastnit se konkláve.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]