Renée Soutendijková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Renée Soutendijková
Narození21. května 1957 (66 let)
Amsterdam
ChoťThed Lenssen
DětiCaro Lenssen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Renée Soutendijková, vlastním jménem Renette Pauline Soutendijk (* 21. května 1957 Amsterdam) je nizozemská filmová, televizní a divadelní herečka.

V mládí se věnovala závodně gymnastice,[1] pak vystudovala herectví na Academie voor Podiumvorming v Haagu. V roce 1978 debutovala ve filmu Wima Verstappena Pastorale 1943. Popularitu jí přinesl televizní seriál Dagboek van een herdershond podle předlohy Jacquese Schreurse a sitcom Zeg 'ns Aaa. Paul Verhoeven ji obsadil do filmů Sprej na vlasy a Čtvrtý muž.[2] Ve filmu Bena Verbonga Dívka s rudými vlasy (1981) ztvárnila hrdinku nizozemského protinacistického odboje Hannie Schaftovou. V roce 1985 získala na Nizozemském filmovém festivalu v Utrechtu cenu za hlavní ženskou roli ve válečném dramatu De ijssalon.

Objevila se také v zahraniční produkci, např. v německém thrilleru Výtah, v televizní adaptaci románu Evelyna Waugha Sólokapr a ve vědeckofantastickém filmu Zkázonosná Eva. V britském životopisném seriálu Petr Veliký hrála Annu Monsovou a ve filmu Vrahové mezi námi: Příběh Simona Wiesenthala Wiesenthalovu manželku. V roce 2011 získala Rembrandtovu cenu za přínos nizozemské kinematografii.[3]

Její manžel Thed Lenssen je režisér, dcera Caro Lenssenová je herečka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TheaterEncyclopedie Dostupné online
  2. Film Comment Dostupné online
  3. Het Parool Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]