Reinier van Persijn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reinier van Persijn
Titulní stránka knihy Den singende swaen (Zpívající labutě), kniha písní Willema de Swaena z Goudy.
Titulní stránka knihy Den singende swaen (Zpívající labutě), kniha písní Willema de Swaena z Goudy.
Rodné jméno Reinier van Persijn
Narození 1615
Alkmaar
Úmrtí 23. listopadu 1668 (ve věku 52–53 let)
Gouda (Nizozemsko)
Národnost nizozemská
Povolání malíř, rytec
Hnutí Bentvueghels
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reinier van Persijn (1615 Alkmaar23. listopadu 1668 Gouda) byl nizozemský malíř, rytec, portrétista a knižní ilustrátor.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Podle životopisce Houbrakena, který Reiniera nazval Reynier van Parzyn, se Van Persijn oženil s vnučkou Woutera Crabetha I., renesančního umělce a malíře vitrážových oken. Syn Woutera Crabetha I., Wouter Crabeth II. poznal Reiniera zřejmě v Římě, kde se oba stali členy sdružení nizozemských a vlámských umělců Bentvueghels[1]. Každý člen ve sdružení dostal charakteristickou přezdívku, takzvané "ohnuté jméno". Přezdívka Reiniera van Persijna byla Narcissus (Narcis). V roce 1645 Van Persijn odešel do Goudy, kde se jeho ženě narodilo dítě.

Portrét Christiana Martina Anhaltina, rytina pro titulní stránku knihy C. M. Anhaltina Slot en sleutel van de groote zee-vaert met een uytschrijvinge van Oost en West (Zámek a klíč velké mořské zátoky s podrobným popisem východu a západu), Amsterdam, 1659.

Van Persijn se učil malovat u Cornelise Bloemaerta. Od Theodora Mathama, syna Jacoba Mathama se naučil ryteckému umění. Pokračoval v úspěšné kariéře rytce, pracoval na titulních stránkách mnoha knih.[2] Vytvořil i mnoho rytin slavných osobností, včetně portrétu Baldassara Castiglioneho. Podle starého holandského katalogu Who's Who (Kdo je kdo) vytvářel rytiny podle obrazů v galerii Justiani. Reinier van Persijn měl heslo:

Het moet al in een pers zijn (už to musí být v tisku), což je slovní hříčka, neboť jeho jméno bylo Pers-zijn.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reinier van Persijn na anglické Wikipedii.

  1. Dirk en Wouter Crabeth biography in De groote schouburgh der Nederlantsche konstschilders en schilderessen (1718) by Arnold Houbraken, courtesy of the Digital library for Dutch literature
  2. Reinier van Persijn na stránkách RKD
  3. Reinier van Persijn biography in Biographisch woordenboek der Nederlanden. Deel 15 (1872) by A.J. van der Aa, courtesy of the Digital library for Dutch literature

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]