Rehefeld-Zaunhaus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rehefeld-Zaunhaus
Celkový pohled na Rehefeld-Zaunhaus
Celkový pohled na Rehefeld-Zaunhaus
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 693 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Rehefeld-Zaunhaus
Rehefeld-Zaunhaus
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 168 (2016)
Správa
Telefonní předvolba 035057
PSČ 01773
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rehefeld-Zaunhaus je místní část saského města Altenberg, ležící na hřebeni Krušných hor mezi obcí Hermsdorf a městskou částí Altenberg. K 31. 12. 2016 zde žilo 168 obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Pohled do rehefeldského údolí a na část Hemmschuh

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Místní část se rozkládá v nadmořské výšce mezi 650 a 845 metry a je považována za nejchladnější místo v Sasku, s nejdlouhodobějším výskytem sněhu ve východních Krušných horách. V západní části obce se nachází silniční hraniční přechod Neurehefeld. Do roku 1972 zde existovala ještě zastávka Hermsdorf-Rehefeld na železniční trati Nossen–Moldava. Horské louky této lokality jsou pramennou oblastí potoka Wilde Weißeritz.

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

V sousedství Rehefeldu se nalézají městská část Altenberg a místní části Zinnwald-Georgenfeld a Schellerhau, dále pak obec Hermsdorf a její místní část Seyde a Schmiedeberg, místní část města Dippoldiwalde. Na české straně se nachází Moldava a Cínovec.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hraniční přechod Neurehefeld-Moldava
Pohled na Rehefeld-Zaunhaus v zimě

Nejstarší částí bývalé obce je Zaunhaus. V roce 1550 je doložena myslivna a o něco později další tři domy. V roce 1557 byl postaven mlýn. Vlastní obec Rehefeld byla založena později pod jménem Sorgenfrey. Dle dochovaných pramenů zde koupil jistý „vrchní náplavní mistr“ Heinrich von Römer v roce 1606 mlýn a poplužní dvůr Sorgenfrey. Později se na mýtině poblíž poplužního dvora usadili dřevorubci. Zdejší lovecký zámeček darovala v roce 1869 k vánocům korunní princezna Carola von Sachsen svému manželovi, korunnímu princi Albertovi Saskému.

Neurehefeld, který leží v části zvané Hemmschuh (= zarážka), vznikl po roce 1683 kolem budovy, kde sídlili ozbrojení průvodci na důležité staré poštovní cestě Freiberg - Teplice, vedoucí z Hermsdorfu pralesem.

Od roku 1994 je Rehefeld-Zaunhaus místní částí města Altenberg.

Rekreační možnosti[editovat | editovat zdroj]

Na území místní části je rozvětvená síť turistických stezek s geologicko-mineralogickými zajímavostmi a také tudy prochází mezinárodní turistická trasa EisenachBudapešť. V zimě je návštěvníkům k dispozici vlek pro lyžaře a sáňkaře. Přírodní rezervace „Hemmschuh“ představuje zajímavý biotop.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Manfred Blechschmidt a Klaus Walther: Erzgebirgslexikon.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]