Regresní terapie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Regresní terapie je řízené vzpomínání a vybavování si událostí pod vedením terapeuta nebo hypnoterapeuta. Při něm si klient vybavuje (potlačené) traumatické vzpomínky. Uvědoměním a následným zpracováním vzpomínek (abreakcí) z dávné minulosti je možné se vyrovnat s jejich negativními vlivy na přítomnost. Negativními vlivy mohou být různé psychosomatické, psychické i tělesné onemocnění a problémy (např. migrény, chorobné přejídání, stavy úzkosti, různá tělesná onemocnění s psychosomatickou příčinou atp.). Regresní terapie má za cíl pochopit a zpracovat traumata, která se mohou projevit třeba i za velmi dlouho dobu po vzniku jejich příčin. Regresní terapie umožňuje také nahlédnout do širších souvislostí života a existence vůbec a může poskytnout zcela nový pohled na situace, ve kterých se nacházíme a přinést vysvětlení našich problémů v širších souvislostech. Při regresní terapii se klienti často "dostávají" ve svých vzpomínkách do svých "minulých životů" - tento fakt však není pro terapii důležitý a zůstává spornou hypotézou. Československou variantu regresní terapie bez užití hypnózy, tzv. abreaktivní hlubinnou terapii, zavedl v 80. letech 20. stol. Ing. Andrej Dragomirecký.

Andrej Dragomirecký, vzděláním elektrotechnický inženýr, který mimo jiné získal titul Profesora psychologie h.c. Baltické pedagogické akademie a stal se členem Mezinárodní akademie psychologických věd [1], se narodil roku 1932 v Praze a řadu let přednášel na katedře psychologie ČVUT (jako externí pracovník). Řadu let také působil na českých lékařských psychiatrických klinikách jako technický pracovník a stal se autorem 4 patentů pro diagnostické přístroje v oblasti psychiatrie.[2][3][4][5] Ačkoliv neměl lékařské vzdělání, začal pracovat, po návštěvě USA, kde se s regresní terapií seznámil, jako terapeut. Ve své praxi se odvolává především na vlastní publikace.[6][7][8] Ing. A. Dragomirecký (někde uváděný jako Dragomireckij) je mimo jiné také zakladatelem občanského sdružení Česko-slovenská společnost pro hlubinnou abreaktivní terapii a Společnosti aplikované filozofie. Ing. A. Dragomirecký zavedl do své terapeutické praxe i problém tzv. "přivtělených duší" (duše zbloudilé, zmatené či dokonce umělé, které se pohybují mezi lidmi a mohou vnikat do jejich těl a ovlivňovat jejich myšlení i funkce organismu). Jeho přístup a terapie však nejsou odbornou a lékařskou veřejností přijímány. Za jeho celoživotní dílo mu roku 2011 udělil Český spolek skeptiků Sisyfos cenu Stříbrný bludný balvan.[9]


Kritika regresní terapie[editovat | editovat zdroj]

Regresní terapie se v podobě hypnoterapie stala v 80. letech 20. století v USA modní záležitostí. Řada klinických psychologů a psychiatrů (např. http://www.brianweiss.com/) v USA ji začala používat při léčbě psychóz a schizofrenií, nebo i při léčbě migrén, obezity aj.[10] [11] Regresní terapie, ať už v podobě abreaktivní terapie dle Ing. Dragomireckého, která je vlastní originální metodou vzniklou v Československu a která odmítá a nepoužívá hypnózu, nebo ať už v podobě hypnoterapie dle americké školy, je stále odmítána a zavrhována lékařskou a další odbornou veřejností. Odborné psychiatrické společnosti se většinou od metody léčením pomocí vybavování potlačených vzpomínek distancovaly. Britská The Royal College of Psychiatrists oficiálně zakázala svým členům tuto metodu používat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. iaops. iaops. Dostupné online [cit. 2018-01-21]. (anglicky) 
 2. DRAGOMIRECKÝ, Andrej. Výpis z databáze Patentů a Užitných vzorů. isdv.upv.cz [online]. [cit. 2018-01-21]. Dostupné online. 
 3. DRAGOMIRECKÝ, Andrej. Výpis z databáze Patentů a Užitných vzorů. isdv.upv.cz [online]. [cit. 2018-01-21]. Dostupné online. 
 4. DRAGOMIRECKÝ, Andrej. Výpis z databáze Patentů a Užitných vzorů. isdv.upv.cz [online]. [cit. 2018-01-21]. Dostupné online. 
 5. DRAGOMIRECKÝ, Andrej. Výpis z databáze Patentů a Užitných vzorů. isdv.upv.cz [online]. [cit. 2018-01-21]. Dostupné online. 
 6. DRAGOMIRECKÝ, Andrej. Teorie osobnosti. [s.l.]: Stratos, 2005. ISBN 80-85962-21-7. S. 142. 
 7. DRAGOMIRECKÝ, Andrej. Psychoterapie I.. [s.l.]: Stratos, 2002. 110 s. ISBN 80-85963-07-1. 
 8. DRAGOMIRECKÝ, Andrej. Psychoterapie II. [s.l.]: Stratos, 2008. 80 s. ISBN 80-85962-20-9. 
 9. Stříbrný bludný balvan 2011, podrobnosti a zdůvodnění
 10. FIORE, Edith. Nejste tady poprvé (původním názvem: You Have Been Here Before (1992)). [s.l.]: Středoevropské nakladatelství, 1996. 296 s. ISBN 80-86004-02-3. 
 11. FIORE, Edith. Tajemství zbloudilých duší (původním názvem: The Unquiet Dead (1987)). [s.l.]: Amicus, 1996. 160 s. ISBN 80-967126-5-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]