Red Ensign

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Britská námořní vlajka
Poměr stran: 1:2

Red Ensign (česky Červená vlajka, ve vexilologické literatuře překládána jako červená britská služební/námořní vlajka), je bývalá britská obchodní vlajka tvořená červeným listem o poměru stran 1:2 s kantonem v horním (žerďovém) rohu, v kterém je vlajka Spojeného království (tzv. Union Jack). Barva listu má stejný odstín jako červená barva nynější britské vlajky (vychází z anglické vlajky).[1]

Lze se setkat i s označením vlajky jako Red Duster, které používali hlavně námořníci (česky červený „hadr“).[2]

Vlajka je užívána britskými obchodními a civilními loděmi či jinými plavidly, jedná se tedy o námořní národní vlajku (FIAV symbol Námořní/lodní národní vlajka).

Motiv červené vlajky je dodnes používaný na vlajkách zámořských území Spojeného království (např. Bermudská vlajka) nebo na námořních vlajkách jiných států (např. Fidžijská vlajka). V minulosti se motiv užíval i na vlajkách bývalých britských kolonií (např. Kanadská vlajka).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Red Ensign na lodi Phoenix u ústí řeky Fowey
Válečný plakát s vlajkou

Red Ensign pochází ze 17. století a v horním žerďovém rohu původně nesla vlajku Anglie. V roce 1674 ji král Karel II. Stuart prohlásil za vlajku obchodních britských lodí, avšak přesto byla běžně využívána i v jiných kruzích. Vlajka s červeným pozadím byla velmi oblíbená a různé, hlavně anglosaské, státy si ji přizpůsobovaly ke svému obrazu. Například skotské obchodní lodě, před sjednocením s Velkou Británii, v kantonu zobrazovaly skotský kříž svatého Ondřeje. Případně používaly vlajku s Union Jackem, ale velmi běžně se spodek vlající části listu obohacoval o nějaký emblém (anglicky badge). Příkladem mohou být opět bývalé britské kolonie jako Indie, Kanada či Nový Zéland, jehož vlajka vychází ze starého motivu červené vlajky, nyní má jen tmavě modré pozadí. Později podobné modifikace schválila britská královna Anna Stuartovna.

Až do reformy loďstva v roce 1864 byla červená vlajka stále považována jako jedna ze tří vlajek britského námořnictva. Teprve o mnoho let později byly jednotlivým vlajkám přiděleny jejich funkce:

  • Red Ensign (Červená vlajka) — obchodní vlajka, vlajka britských jednotlivců a dalších společností na moři
  • Blue Ensign (Modrá vlajka) — vlajka anglosaských vládních agentur na moři
  • White Ensign (Bílá vlajka) — britská námořní vojenská vlajka

Vlajky s motivem Red Ensign[editovat | editovat zdroj]

Současné[editovat | editovat zdroj]


Historické[editovat | editovat zdroj]

Motiv červeného listu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Red Ensign na Flags of the World
  2. KEMP, Peter. The Oxford Companion to Ships and the Sea. 1. vyd. Oxford: Oxford University Press, 1976. 971 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]