Redžep Meidani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Redžep Meidani
Rexhep Meidani.jpg
Stranická příslušnost
Členství Socialistická strana Albánie

Narození 17. srpna 1944 (73 let)
Tirana
Národnost Albánci
Alma mater Tiranská univerzita
Université de Caen
Profese politik, fyzik a vysokoškolský učitel
Ocenění Velkokříž krále Tomislava
Podpis Redžep Meidani, podpis
Commons Kategorie Rexhep Meidani
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Redžep Meidani (albánsky celým jménem Rexhep Qemal Meidani; * 17. srpna 1944 Tirana) byl v letech 19972002 prezidentem Albánie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Redžep Meidani vystudoval Tiranskou univerzitu v roce 1966, a to konkrétně fyziku a matematiku. Dále potom studoval ve Francii, na univerzitě v Caenu. Meidani získal titul profesora a sám poté publikoval mnoho knih, vyšlých doma i v zahraničí. Vyučoval též i na Tiranské univerzitě. Dnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších akademiků v zemi.

Jeho politická kariéra začala v 90. letech. Meidani se stal předsedou ústředního volebního výboru v prvních svobodných volbách v zemi roku 1991. Ještě téhož roku se stal také předsedou prezidentské rady. Mezi lety 1992 a 1996 pak zastával funkci předsedy albánského centra po lidská práva. Roku 1996 vstoupil do Socialistické strany (nástupkyně PPSH), na jejím reformním sjezdu byl zvolen za jejího předsedu stal též i poslancem parlamentu. 24. července 1997 jej zvolil parlament i do prezidentské funkce. Porazil kandidáta Demokratické strany, Sali Berishu.

Prezident Albánie
Předchůdce:
Sali Berisha
19972002
Redžep Meidani
Nástupce:
Alfred Moisiu