Ratibořský potok (přítok Střely)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ratibořský potok
Dolní tok Ratibořského potoka nad Polomským mlýnem
Dolní tok Ratibořského potoka nad Polomským mlýnem
Základní informace
Délka toku 17,05 km
Plocha povodí 34,94 km²
Průměrný průtok 0,19 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-11-02-018
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Karlovarský krajHerstošice)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka, Střela
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dolní tok Ratibořského potoka u zříceniny Panského mlýna pod Údrčí

Ratibořský potok je potok v západních Čechách, který je levobřežním přítokem řeky Střely, známý je především jako druhý významný přítok do vodní nádrže Žlutice. Pojmenován je po přilehlé vsi Ratiboř, která leží na levém břehu toku, cca 1,5 km severně od soutoku se Střelou (říční kilometr 71,372), který je dnes zaplaven vodní nádrží.[1]

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Ratibořský potok pramení na jižní straně Doupovských hor, v sedle mezi nejvyšší horou Hradiště a vrchem Nad Ovčárnou, cca 3 km severně od zaniklé osady Březina ve vojenském újezdu Hradiště, v nadmořské výšce 808 m n. m. Stéká v erozní brázdě jižním směrem po úbočí Doupovských hor, protéká Herstošicemi, do údolí Střely, takže kromě Těšetického (říční kilometr 8,072) a Údrčského potoka (říční kilometr 5,034) nemá významnější přítoky. Ústí do Střely (v jejím říčním kilometru 71,372). Vodnatost toku je nízká, větší průtoky bývají na jaře.[2] Před ústím do vodní nádrže Žlutice je umístěna limnigrafická stanice Povodí Vltavy, s. p., která slouží ke sledování přítoku vody do přehrady[3] Střední část toku má mírnější spád a mendruje údolní nivou, na dolním toku u Údrče se zařezává do lesnatého terénu Tepelské vrchoviny, získává nečekaný charakter horské bystřiny s balvanitým korytem, společně s okolní přírodou a ruinami mlýnů vytváří velmi působivou romantickou scenérii.

Na toku je několik průtočných rybníků, největší je rybník u Kuželova mlýna (říční kilometr 6,233) a Tišina na horním toku (říční kilometr 16,428).

V minulosti byla vodní energie potoka využívána četnými vodními mlýny a pilami.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

levý/pravý, od pramene k ústí

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Podle aktuální platné vodohospodářské mapy začíná tok potoka nad rybníkem Tišina, z geografického hlediska je možné považovat za hlavní tok zregulovanou pravobřežní vodoteč (ID č. 134500000600) svedenou melioračním korytem do rybníka Tišina. Možný pramen Ratibořského potoka lze tedy hledat na severovýchodním svahu vrchu Nad Ovčárnou, v nadmořské výšce cca 850 m n. m., délka toku Ratibořského potoka by pak činila 17,55 km.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]