Raloxifen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raloxifen
Raloxifene Chemical Structure V.1.svg
Obecné
Systematický název [6-hydroxy-2-(4-hydroxyfenyl)-1-benzothiofen-3-yl]{4-[2-(piperidin-1-yl)ethoxy]fenyl}methanon
Sumární vzorec C28H27NO4S1
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 473,584 g/mol
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Raloxifen (též pod obchodním jménem Evista[1]) je selektivní modulátor estrogenových receptorů (SERM), který má estrogenní účinek na kost a antiestrogenní účinek na dělohu a prs. Používá se k prevenci osteoporózy u žen po menopauze.[2] Raloxifen je také údajně stejně účinný jako tamoxifen při snižování výskytu rakoviny prsu u některých vysoce rizikových skupin žen, zatímco riziko vedlejších účinků (tromboembolických příhod a katarakty) je u raloxigenu ve srovnání s tamoxifenem snížené.[2]

V roce 2007 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil užití raloxifenu pro snížení rizika invazivní rakoviny prsu u postmenopauzálních žen s osteoporózou a postmenopauzálních žen s vysokým rizikem invazivní rakoviny prsu.[1] V onkologického tisku se objevila kritika způsobu, jakým byl raloxifen schválen. Informace o klinickém zkoušení byly podány zmatkovitě. Nebyly přineseny žádné klinické důkazy o výhodách užití raloxifenu v doplňkové léčbě karcinomu prsu místo tamoxifenu či anastrozolu.[3]

Raloxifen je vyráběn společností Eli Lilly a je prodáván pod značkou Evista. V ATC klasifikaci léčiv patří do skupiny ATC kód G03.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FDA Approval for Raloxifene Hydrochloride [online]. U.S. Food and Drug Administration [cit. 2014-11-23]. Dostupné online. 
  2. a b The Study of Tamoxifen and Raloxifene (STAR): Questions and Answers [online]. Cancer.gov [cit. 2014-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-21. 
  3. A STARring role for raloxifene?. Lancet Oncol.. 2006, roč. 7, čís. 6, s. 443. Dostupné online. ISSN 1470-2045. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]