Rakouské markrabství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Rakousy (země))
Skočit na: Navigace, Hledání
Rakouské markrabství
Ostarrîchi
Marcha Orientalis
 Bavorské vévodství 9761156 Rakouské vévodství 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Rakouské markrabství kolem roku 1000
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
mateřská
(nadřazená)
země:
Státní útvary a území
Předcházející:
Bavorské vévodství Bavorské vévodství
Nástupnické:
Rakouské vévodství Rakouské vévodství

Rakousy byly původně vytvořeny jako východní marka Bavorska na ochranu před Slovany a pro výboje proti nim pod původním názvem Marcha Orientalisbavorsky Ostarrîchi. Později bylo její přednostní funkcí ochrana před nájezdy Maďarů. Od 13. století – vlády Přemysla Otakara II. se začala dělit na Dolní Rakousy a Horní Rakousy podle toho, zda byly pod (po toku) ústím řeky Enže pravého přítoku do Dunaje či nad ním.

Bavorské vévodství v 10. století s územním rozdělením: Marcha Orientalis na severovýchodě

České pojmenování Rakúsy, později Rakousy pochází od pohraničního hradu Ratgoz (dnes Raabs na soutoku moravské a německé Dyje), jehož název čeští obchodníci zkomolili na Rakús (nebo Rakuš). Podle něj pak pojmenovali okolní území a později celou zemi.[1]

Východní marka pod vládou Babenberků[editovat | editovat zdroj]

Dokument z roku 996, na kterém je poprvé dochovaná zmínka o Ostarrîchi

Za vlády Karlovců ve středověku se na místě budoucího Rakouského arcivévodství rozkládalo území dnes známé jako marchia orientalis („východní marka“), která ležela na původní Římské Panonské marce. Během 9. a 10. století vytlačovaly germánské kmeny původní slovanské obyvatelstvo. V roce 955 proběhla bitva na Lechu, v které vyhrála Východofranská říše a připojila toto území jako svoji východní marku. Později toto území přešlo pod Svatou říši římskou jako markrabství okolo roku 960. Od roku 976 se stalo toto území državou rodu Babenberků a bylo známé jako Ostarrîchi („Východní říše“, odtud také německý výraz pro Rakousko Österreich).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výklad názvu na