Rajka srpozobá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rajka srpozobá

alternativní popis obrázku chybí
Dva samci a samice
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: rajkovití (Paradisaeidae)
Rod: Epimachus
Binomické jméno
Epimachus fastuosus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rajka srpozobá (Epimachus fastuosus) je velký pták z lesů z Nové Guiney. Kvůli pokračujícím ztrátám přirozeného prostředí a v některých oblastech i díky lovu pro maso a pera je rajka srpozobá zařazena mezi zranitelné druhy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Samci dosahují díky svým dlouhým ocasním perům až 110 cm na délku a jsou tak nejdelšími z rajkovitých, ačkoli rajka kadeřavá má delší tělo. Mají červenou duhovku a načernalý zobák ve tvaru podobném srpu, díky kterému vznikl jeho název. Koutky u zobáku jsou žluté. Mají černé peří s modrými, zelenými a fialovými šupinkami, které peří připomínají. Jsou polygamní, předvádějí se s prsními chocholy načepýřenými až u hlavy, zaujmou samice tak, spáří se s co největším počtem, ale o mláďata se dále nestarají.

Samičky jsou vzrůstem menší než samci, mají hnědou duhovku, stejný tvar zobáku, žluté koutky, ale daleko méně nápadné zbarvení. Jejich hnědočerné tělo neupoutává pozornost a je pak menší šance, že až bude samice s mláďaty, napadne ji nepřítel.

Křížení[editovat | editovat zdroj]

Ve volné přírodě se ptáci křížili s rajkou strakovitou a vytvářeli potomstvo, které bylo považováno za samostatný druh, anglicky nazývaný Elliot's Sicklebill (Epimachus ellioti). Zatímco někteří věří, že se jedná o platný druh, který je možná kriticky ohrožený nebo vyhynulý, většina významných ornitologů jej vnímá jako hybrid.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Sicklebill na anglické Wikipedii.


  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]