Rahaf Mohammed

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rahaf Mohammed
Narození 11. března 2000 (19 let)
Saúdská Arábie
Bydliště Kanada (od 2019)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rahaf Mohammed (* 11. března 2000, dříve Rahaf Mohammed Kunúnová) je Saúdská Arabka, která v lednu 2019 uprchla od své rodiny, v níž dlouhodobě zažívala fyzické, verbální a citové zneužívání. Útěkem chtěla především uniknout dohodnutému sňatku. Bála se také o svůj život, protože rodina jí vyhrožovala smrtí kvůli tomu, že se zřekla islámu.

Po dramatickém útěku získala azyl v Kanadě. Její rodina pak vydala prohlášení, ve kterém se jí zřekla.

Život[editovat | editovat zdroj]

Myšlenkami na útěk se Rahaf zabývala dva roky. Vedly ji k němu podmínky v rodině, ve které zažívala fyzické i psychické násilí. Příbuzní ji např. na šest měsíců zamkli za to, že si nechala ostříhat vlasy.[1] Rodina ji také omezovala v přístupu ke vzdělání a plánovala pro ni dohodnutý sňatek.

Rahaf se rozhodla zříci se islámu. Bála se pak ale o svůj život, protože odpadlictví od víry by její rodina trestala smrtí. „S námi - saúdskoarabskými ženami - se zachází jako s otroky. Nemůžeme se rozhodnout ohledně manželství, studia, zaměstnání. Bála jsem se, ale cítila jsem, že musím riskovat svůj život, abych získala svobodu,“ uvedla Rahaf.[1]

Útěk[editovat | editovat zdroj]

Během rodinné dovolené v Kuvajtu se oddělila od rodiny a odletěla do Thajska, odkud chtěla pokračovat do Austrálie. V Bangkoku se zabarikádovala v pokoji letištního hotelu a přes sociální sítě začala vysílat zprávy o své situaci. Podařilo se jí získat pozornost lidí na celém světě.

Thajské úřady měly nejprve v plánu poslat Rahaf zpět do Kuvajtu, pod tlakem medializace a veřejného mínění od toho však upustily. Poté jí umožnily, již se statutem uprchlíka, odcestovat do Kanady, která Rahaf udělila azyl.[2]

Rodina pak vydala prohlášení, ve kterém Rahaf označila za „mentálně labilní“ a dcery se zřekla.[3] Ta poté přestala používat své příjmení Kunúnová.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b VIDEO: Vadily i mé krátké vlasy, popsala saúdská uprchlice násilí v rodině. iDNES.cz [online]. 2019-1-16. Dostupné online. 
  2. LHOŤAN, Lukáš. Místo pasu jí měli vzít telefon! Diplomaté Saudské Arábie se lidskými právy příliš nezdržují. Reflex.cz [online]. 2019-1-18. Dostupné online. 
  3. MCNEILL, Sophie. Rahaf al Qunun pledges to use her freedom to campaign for others after being granted asylum in Canada. ABC News [online]. 2019-1-15. Dostupné online. (anglicky) 
  4. CONNOLLY, Amanda. Saudi teen refugee Rahaf Mohammed is dropping her family name. Here’s how she’s starting her new life in Canada. Global News [online]. 2019-1-15. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]