Radotínský hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radotínský hřbitov
Hřbitov v Radotíně
Hřbitov v Radotíně
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
AdresaPraha 5-Radotín
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radotínský hřbitov se nachází v Praze 5 v městské čtvrti Radotín v ulici Nad Berounkou. Jeho velikost je 0,3 hektaru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov byl založen jako náhrada za zrušený hřbitov u kostela svatého Petra a Pavla a vysvěcen byl 6. června 1881. S kostelem je spojen krátkou, přímou, 120 metrů dlouhou cestou podél řeky Berounky, dnes oficiálně nazývanou Nad Berounkou. Má dvě části - starší část leží výše, nová část je na jihovýchodní straně dole u řeky. O nové části se jednalo již roku 1929 (povoleno 1936, provedeno 1940).

Součástí hřbitova jsou dva menší hřbitovy, které leží mimo centrální hřbitov. Kolumbárium bylo zřízeno koncem šedesátých let, nejnovější část hřbitova při třebotovské silnici za Velkým hájem (Na Pískách) byla zřízena roku 1984.[1]

Správa[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od většiny hřbitovů na území Hlavního města Prahy radotínský hřbitov nespravuje Správa pražských hřbitovů, ale Technické služby Praha - Radotín.

Významní pohřbení[editovat | editovat zdroj]

Na hřbitově je pohřbeno i několik významných osobností, většinou regionálního významu. Ve staré části je to například radotínský mlynář Josef Šarboch, za kterým jezdil do mlýna spisovatel Alois Jirásek, radotínský obchodník, starosta a politik Republikánské strany zemědělského a malorolnického lidu Bohumil Haman nebo bubeník kapely Olympic Milan Peroutka, v dolní, novější části pak například radotínská starostka z let 2002 - 2006 a pozdější náměstkyně primátora hlavního města Prahy Hana Žižková.

Dále jsou zde pohřbeni tři vojíni Ruské osvobozenecké armády (Vlasovci), kteří padli v květnu 1945 v boji o Radotín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Praha 16 - Radotín: Historie. Historické zajímavosti: Památky a církev - Kostel Sv. Petra a Pavla. 24.02.2005. Dostupné z WWW.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]