Radnice města Cách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radnice města Cách
Cášská radnice, pohled od jihu
Cášská radnice, pohled od jihu
Základní informace
Sloh gotika
Výstavba 1353
Poloha
Adresa Cáchy, NěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gotická budova radnice města Cách je společně s katedrálou Panny Marie nejvýznamnější stavbou v historickém jádru německého města Cáchy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 14. století nechali cášští občané pod vedením úřadujícího starosty G. Choruse (1285 - 1367) postavit na znamení své občanské svobody novou radnici. Na znamení své příslušnosti ke králi se však museli zavázat, že součástí radnice bude i sál pro slavnostní korunovační hostiny. Stavba byla započata roku 1330, přičemž budova vznikala na základech bývalého paláce císařské falce "aula regia" z karolinského období. Do komplexu radnice byla zahrnuta i věž zvaná Granusturm pocházející z doby Karla Velikého. Stavba byla dokončena roku 1349.

Při velkém požáru města v roce 1656 shořela část střechy a věže. Ohněm poškozené části byly znovu vybudovány v barokním slohu. V 18. století byla radnice přeměněna na barokní městský zámeček. V tomto slohu je dodnes zasedací síň a tzv. "Bílý sál".

Od poloviny 19. století byla radnice postupně přestavována zpět do původní podoby a vyzdobována neogotickými obrazy, reliéfy a sochami. Fasáda obrácená na sever, směrem k náměstí, byla osazena sochami padesáti německých panovníků, symboly umění, vědy a křesťanství, jejichž kopie ji zdobí dodnes. Z této strany v prvním podlaží se nachází i hlavní vchod do radnice přístupný prostřednictvím dvouramenného schodiště lemovaného zábradlím s gotickým žebrovím.

Při dalším požáru v roce 1883 podruhé shořela střecha a věže. Oprava byla ukončena roku 1902.

Za druhé světové války byla budova silně poškozena bombardováním. Rekonstrukce započala koncem 40. let 20. století, přičemž prioritou bylo zajištění statiky budovy a obnova zničeného zdiva. Interiéry byly restaurovány a částečně nově pojaty koncem 70. let.

V Cáchách se mezi lety 813 a 1531 konala 31 korunovace krále. To dnes připomínají na radnici vystavené věrné kopie říšských korunovačních klenotů z vídeňské klenotnice. K nim patří i Říšský evangeliář (rukopis z doby Karla Velikého), meč Karla Velikého, říšská koruna a říšské jablko. V Říšském sálu jsou umístěny romantické historické obrazy a fresky cášského umělce A. Rethela.

Radnice je denně přístupná veřejnosti. V jejích prostorách je každoročně udělována významným osobnostem mezinárodního politického života Karlova cena.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aachener Rathaus na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]