Radlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Radlin
Centrální náměstí v Radlině-Biertułtowech
Centrální náměstí v Radlině-Biertułtowech
Radlin – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška245 až 298 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíSlezské
OkresWodzisław
Gminaměstská gmina
Radlin
Radlin
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha12,53 km²
Počet obyvatel17 861 (2017[1])
Hustota zalidnění1425,45 obyv./km²
Etnické složeníPoláci, Slezané a další
Náboženské složenířímští katolíci a další
Správa
StarostaBarbara Magiera
Oficiální webmiasto.radlin.pl
Adresa obecního úřaduul. Rymera 15
44-310 Radlin
Telefonní předvolba+48 32
PSČ44-310
Označení vozidelSWD
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kolonie Emma
Gradovna

Radlin je město v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Wodzisław. Leží na historickém území Horního Slezska zhruba 15 km od českých hranic a 25 km severovýchodně od Ostravy. V roce 2017 v něm žilo 17 861 obyvatel a spolu s městy Rybnik, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój a dalšími tvoří půlmilionovou aglomeraci (viz Rybnický uhelný okruh) navazující na jihu na ostravskou a na severu na katovickou aglomeraci. Z geomorfologického hlediska se rozkládá na Rybnické plošině, která je součástí Slezské vysočiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Současne město Radlin vzniklo dne 11. srpna 1954 spojením pěti původně samostatných obcí: Radlin Dolny (Nieder-Radlin), Radlin Górny (Ober-Radlin), Biertułtowy (Birtultau), Głożyny (Glasin) a Obszary (Obschory). Nejstarší a největší z nich byly Biertułtowy poprvé zmiňované v listině vratislavského biskupa Jindřicha I. z Vrbna sepsané okolo roku 1305. Oblast původně náležela k Ratibořskému knížectví, z nějž byla v 16. století vydělena dvě stavovská panství: rybnické, jehož součástí se staly Biertułtowy, a vladislavské, kterému patřil obojí Radlin, Głożyny a Obszary.

Do roku 1742 bylo toto území součástí Zemí koruny české, načež připadlo Prusku a v roce 1922 bylo připojeno k Polsku v rámci autonomního slezského vojvodství. Významným mezníkem v dějinách dnešního Radlinu byla výstavba černouhelného dolu Reden v Biertułtowech v roce 1840 a následně dolu Emma (později KWK Marcel) v Obszarech v roce 1858. Později doplnily průmyslové panorama dříve zemědělských vesnic koksovna, továrna na brikety a několik cihelen. Pro horníky a ostatní zaměstnance zdejších podniků byly vybudovány bytové kolonie, z nichž největší a nejvýznamnější byla kolonie Emma (1897 a 1910–1913), která částečně realizovala myšlenku zahradního města. Roku 1882 získaly Radlin a Obszary železniční spojení s Bohumínem a Rybnikem.

V důsledku správní reformy v roce 1975 byl Radlin, stejně jako Rydułtowy a Pszów, připojen k městu Wodzisław Śląski (Vladislav). V roce 1992, v souvislosti se znovuosamostatněním Rydułtowů, vznikla iniciativní skupina pro obnovení samostatnosti Radlina. V červnu 1994 proběhlo (pro nízkou účast nakonec neplatné) referendum, ve kterém se 4 tisíce obyvatel převážně z Biertułtowů vyslovilo pro odloučení od Vladislavi. Naopak většina obyvatel Dolního a Horního Radlina si přála zůstat v hranicích města, navíc původní hranice obcí před rokem 1975 nyní vedla středem nově postavených sídlišť, což v případě odloučení by mohlo působit řadu problémů. Nakonec bylo roku 1996 rozhodnuto o obnovení samostatného města Radlin (s platností od 1. ledna 1997), ovšem navzdory svému názvu složeného jen z Biertułtowů, Obszarů a Głożyn. Původní Radlin zůstal nadále součástí Vladislavi jako městská část Radlin II.

Památky a turistické zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kolonie Emma (Marcel) – skládá se ze dvou částí: úřednické kolonie z roku 1897 (ulice Korfantego, Czecha a Pocztowa) a komplexu dělnických bytových domů i se školou a ředitelskou vilou (ulice Korfantego a Mielęckiego) postaveného v letech 1910–1913 podle ráně modernistického návrhu Williama Müllera inspirovaného myšlenkami zahradního města.
  • Historické budovy dolu Emma (Marcel), mj. těžní věž z roku z roku 1913, ředitelství z roku 1900 či hornická lázně z roku 1910.
  • Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Biertułtowech – novobarokní z roku 1926.
  • Gradovna – poskytuje inhalaci záblatskou a ciechocinskou solankou; první objekt toho typu v průmyslové části Slezska; vznikla v roce 2014; roku 2016 získala získala vyznamenání v soutěži o nejlepší veřejný prostor Slezského vojvodství.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází stanice Radlin Obszary na trati BohumínRybnik. Zastavují zde regionální vlaky společnosti Koleje Śląskie (Slezské dráhy). Od roku 2018 je realizován projekt Rychlé příměstské železnice (Szybka Kolej Aglomeracyjna) mezi Vladislaví a Rybnikem.

Městem pochází státní silnice č. 78 spojující Hlivice a Rybnik s Chalupkami a Bohumínem.

Městskou autobusovou dopravu zajišťují linky MZK Jastrzębie-Zdrój a ZTZ Rybnik.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]