Radka Toneff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radka Toneff
Radka Toneff, norská jazzová zpěvačka
Radka Toneff, norská jazzová zpěvačka
Narození 25. června 1952
Oslo
Úmrtí 21. října 1982 (ve věku 30 let)
Oslo
Alma mater Oslo Conservatory of Music
Povolání zpěvačka, jazzová hudebnice a nahrávající umělkyně
Ocenění Spellemannova cena pro zpěváka roku (1977)
Buddyprisen (1982)
Spellemannprisen za jazzovou nahrávku roku (1993)
Rockheim Hall of Fame (2020)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ellen Radka Toneff (25. června 1952 Oslo21. října 1982 Oslo) byla norská zpěvačka, klavíristka a skladatelka. Je považována za jednu z nejvýraznějších postav norské jazzové scény.

Dětství a studia[editovat | editovat zdroj]

Radka Toneff pocházela z norsko-bulharské rodiny. Narodila se v Oslu, vyrůstala v Lambertseteru a Kolbotnu. Otec Toni Toneff byl bulharský folkový hudebník, matka hrála na klavír. Radka se od šesti let učila na klavír a v letech 1971–1975 studovala konzervatoř v Oslu. Uvažovala o tom, že se stane učitelkou hry na klavír.

Radka Toneff Quintet[editovat | editovat zdroj]

V období studií se seznámila s jazzovými muzikanty Jonem a Erikem Balkem. Později se seznámila s basistou Arildem Andersenem a kytaristou Jonem Ebersonem. Společně hráli v Radka Toneff Quintet (kde působili i další muzikanti, např. Jon Christensen) a vydali alba Winter Poem (1977) a It don't come easy (1979). Úspěch obou alb a vystoupení na festivalech a v televizi měly za následek nárůst popularity, v roce 1977 byla Radka Toneff vyhlášena norským umělcem roku.

Album Fairytales a sebevražda[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 se seznámila se Stevem Dobrogoszem, americkým klavíristou žijícím ve Švédsku, se kterým začala úzce spolupracovat. Společně vydali album Fairytales (1982), které se stalo jejím nejznámějším albem. V říjnu téhož roku spáchala sebevraždu, její tělo bylo nalezeno v bygdøyském lese v Oslu. Příčinou úmrtí bylo předávkování prášky na spaní. Bylo jí 30 let.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Navzdory krátkému životu Radky Toneff zůstává její tvůrčí odkaz nadále živý. Tři alba Radky Toneff byla vydána posmrtně. Zisk z alb Fairytales a Live in Hamburg je určen pro mladé nadějné umělce v rámci každoročního předávání hudební ceny Radka Toneff Memorial Award. Marta Breen napsala její životopis v noršině, Radka Toneff – Hennes korte liv og store stemme, který byl vydán nakladatelstvím Kagge Vorlag v roce 2008. V anketě pořádané v roce 2011 norským deníkem Morgenbladet označili norští hudebníci album Fairytales za vůbec nejlepší album norské hudební tvorby.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • 1977: Winter Poem, s Radka Toneff Quintet (Zarepta)
  • 1979: It Don't Come Easy, s Radka Toneff Quintet (Zarepta)
  • 1982: Fairytales, se Stevem Dobrogoszem (Odin Records)
  • 1992: Live in Hamburg, se Stevem Dobrogoszem, Arildem Andersenem, a Alexem Rielem (Odin Records, nahráno v roce 1981)
  • 2003: Some Time Ago – A Collection of Her Finest Moments (Verve/Universal Music)
  • 2008: Butterfly (Curling Legs)

Ukázka tvorby[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Radka Toneff na anglické Wikipedii, Radka Toneff na norské (bokmål) Wikipedii a Radka Toneff na německé Wikipedii.