Radio télévision libre des Mille Collines

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Radio télévision libre des Mille Collines
StátRwanda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radio télévision libre des Mille Collines (RTLM, Svobodný rozhlas a televize tisíce kopců) byla rozhlasová stanice ve Rwandě. V etnickém konfliktu prosazovala zájmy Hutuů a stala se inspirátorkou rwandské genocidy.

Byla založena v Kigali v roce 1993 jako protiváha státnímu vysílání Radio Rwanda i tutsijskému médiu Radio Muhabura. Její název pochází z přezdívky Rwandy „Pays des Mille Collines“ (země tisíce kopců). Stanice měla názorově blízko k nacionalistickému hnutí Akazu a její provoz financoval čajovníkový magnát Félicien Kabuga.[1]

Ředitelem stanice byl historik Ferdinand Nahimana, propuštěný ze státního rozhlasu pro šíření etnické nenávisti. Hlavními moderátory byli Kantano Habimana a Georges Ruggiu, se stanicí spolupracoval i hudebník Simon Bikindi. Vysílání bylo v rwandštině a francouzštině. RTLM získalo popularitu díky moderní hudbě a charismatickým hlasatelům a v zemi s vysokou mírou negramotnosti bylo hlavním tvůrcem veřejného mínění.[2] Po smrti prezidenta Juvénala Habyarimany se pod jeho vlivem ze sociálně deklasované hutuské mládeže formovaly milice Interahamwe. Rádio prosazovalo likvidaci tutsijské menšiny, která byla v jeho propagandistických pořadech označována rwandským slovem „inyenzi“ (švábi).[3] Ve vysílání se také objevovaly seznamy nepřátel, které je třeba pobít.[4] Podle průzkumů byly etnické čistky intenzivnější v oblastech, které pokrýval signál RTLM.

RTLM přestalo vysílat v červenci 1994, kdy Kigali obsadila Rwandská vlastenecká fronta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SWART, Mia. ‘Music to kill to’: Rwandan genocide survivors remember RTLM. www.aljazeera.com [online]. [cit. 2022-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Rwanda radio transcripts. www.concordia.ca [online]. [cit. 2022-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. NDAHIRO, Kennedy. In Rwanda, We Know All About Dehumanizing Language. The Atlantic [online]. 2019-04-13 [cit. 2022-04-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Hate radio prepared the Rwandan people for genocide by demonising the Tutsi. www.rwandanstories.org [online]. [cit. 2022-04-27]. Dostupné online.