Radio Corporation of America

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RCA Corporation
Logo
Logo
RCA Dimensia Victrola logo.JPG
Základní údaje
Datum založení1919
Datum zániku1986
PředchůdceRadio Corporation of America
ZakladateléOwen D. Young
David Sarnoff
Adresa sídlaRockefeller Center, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnostielektronika a mediální průmysl
ProduktyRCA Photophone, fonograf, videodisk, televizor a RCA Studio II
Mateřská společnostTechnicolor SA
MajitelHearst Corporation
Dceřiné společnostiNBC
RCA Records
AT&T Alascom
Victor Talking Machine Company
Identifikátory
Oficiální webwww.rca.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radio Corporation of America, zkratkou RCA, byla americká elektronická společnost existující v letech 1919 až 1986. Jejím zakladatelem a prvním ředitelem byl David Sarnoff.

Společnost proslula vytvořením první sítě rozhlasových stanic NBC. V meziválečném období byla hlavním producentem elektronek ve Spojených státech, především pod značkou Radiotron. Vyráběla i gramofony, rádia a televizory.

Televizor RCA 630-TS vyráběný v letech 1946 až 1947

V roce 1939 společnost RCA představila na světové výstavě v New Yorku plně elektronický televizní systém. Po druhé světové válce vyvinula systém barevné televize NTSC.

Během 70. let 20. století začala zdánlivě nedobytná pozice RCA jako lídra v oblasti technologií, inovací a domácí zábavy slábnout, když se pokoušela expandovat ze svého hlavního zaměření vývoje a marketingu spotřební elektroniky a komunikací do diverzifikovaného nadnárodního konglomerátu. Kromě toho začala společnost čelit rostoucí konkurenci v USA ze strany mezinárodních elektronických firem, jako jsou Sony, Philips a Mitsubishi. RCA utrpěla obrovské finanční ztráty v průmyslu sálových počítačů a dalších neúspěšných projektech, jako je videodisk CED.

Ačkoli se společnost v polovině 80. let vzpamatovávala, RCA nikdy nezískala svou bývalou eminenci a v roce 1986 byla znovu získána společností General Electric; během několika příštích let GE zlikvidovala většinu aktiv korporace. Dnes RCA existuje pouze jako obchodní značka; různé ochranné známky RCA jsou v současné době ve vlastnictví společností Sony Music Entertainment a Technicolor, které následně licencují značku RCA a ochranné známky několika dalším společnostem, včetně Voxx International, Curtis International, AVC Multimedia, TCL Corporation a Express LUCK International, Ltd. různé produkty.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Radio Corporation of America na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]