Radim Mareš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Ing. Radim Mareš CSc.
Profesor Radim Mareš při přednášce
Profesor Radim Mareš při přednášce
Narození28. května 1940 (82 let)
Národnostčeská
Alma materZápadočeská univerzita v Plzni
PracovištěKatedra energetických strojů a zařízení
Obortermodynamické vlastnosti reálných tekutin
Známý díkyTabulky termodynamických vlastností vody a vodní páry
Významná dílaRovnice pro termodynamické vlastnosti vodní páry při vysokých teplotách
OceněníHonorary Fellow v roce 2011
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radim Mareš (* 28. května 1940) je český vědec a vysokoškolský pedagog.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni. Po absolvování nastoupil jako na katedru hydromechaniky a termoemechaniky. Po sloučení této katedry s katedoru turbín vznikla katedra energetických strojů a zařízení, kde se stal vedoucím oddělení mechaniky tekutin a termomechaniky. Na úrovni mezinárodní aktivity se orientuje na termodynamické vlastnosti reálných tekutin. V roce 1972 získal titul CSc., v roce 1980 docenturu a v roce 1999 profesuru. Zaměřuje se zejména na termofyzikální vlastnosti vody a páry. Podílel se na řadě významných projektů a realizačních akcí. Je autorem a spoluautorem více než 100 publikací. Mezi nejvýznamnější patří: Tabulky termodynamických vlastností vody a vodní páry.

Zúčastnil se s výsledky svých prací řady mezinárodních konferencí. Na problematice termofyzikálních vlastností tekutin pracoval ve Velké Británii, Japonsku, Švédsku a Německu. Je členem pracovní skupiny Průmyslové výpočty a pracovní skupiny Termofyzikální vlastnosti vody a vodní páry IAPWS (Mezinárodní asociace pro vlastnosti vody a vodní páry). Je poradcem v síti EKIS (Energetická konzultační a informační střediska) České energetické agentury.

V roce 2011 dostal ocenění Honorary Fellow za vytvoření rovnice pro termodynamické vlastnosti vodní páry při vysokých teplotách. Tuto rovnici v roce 1997 přijala organizace IAPWS (The International Association for the Properties of Water and Steam) a doporučila ji jako součást celosvětového standardu pro průmyslové výpočty.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]