Radek Krejčí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radek Krejčí
Profilová fotografie R.Krejčího
Profilová fotografie R.Krejčího
Základní informace
Narození14. června 1964 (58 let)
Praha
Povolánízpěvák
Nástrojehlas
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radek Krejčí (* 14. června 1964 Praha) je český operní pěvec (basbaryton) a herec. Působí v angažmá Severočeského divadla v Ústí nad Labem a věnuje se i koncertní činnosti.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Radek Krejčí se narodil 14. června 1964 v Praze. K profesionálnímu zpěvu ho přivedla profesorka D.Součková, která mu pomohla s přípravou na pražskou Akademii múzických umění. AMU absolvoval ve třídě profesora Karla Bermana v roce 1988. Již během studia hostoval v příbramské činohře a debutoval na scéně ústeckého divadla rolí Colase v Mozartově opeře Bastien a Bastienka (1986).

Po absolutoriu nastoupil jako sólista Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (1989 – 1992), kde vytvořil několik pozoruhodných kreací, jako například Masetto v Donu Giovannim, kterým otevíral historickou budovu Jihočeského divadla. K dalším zajímavým rolím patřil Paolo Albiani ve Verdiho opeře Simone Boccanegra.

V letech 1993 – 1996 spolupracoval s Pražským komorním sborem na nejzávažnějších partech operní literatury pro festival G.Rossiniho v Pesaru (Maometto, Semiramide, Vilém Tell), pro Grande Theatre de Geneve (Boris Godunov, Billy Budd, Lohengrin) a Maggio Musicale Fiorentino (Čarostřelec, Fierrabras). Při této práci se setkal s největšími velikány operního světa jako jsou S. Ozawa, W. Sawallisch, Ch. Thielemann, S. Bychkov, R. Norrington, G. Gelmetti, S. Ramey, M. Pertussi, G. Kunde a další. Celou dekádu devadesátých let intenzivně spolupracoval s dirigentem Johannesem Wetzlerem (Landestheater Linz) na duchovním díle A. Brucknera a W. A. Mozarta, které s velkým úspěchem provedl jak v Linzi, tak bazilikách v St. Florianu, Lilienfeldu, Sonntagbergu či Altmünsteru a Č. Budějovicích.

Roku 1998 se stává sólistou opery ústeckého divadla (Severočeské divadlo s.r.o.). Zde vytvořil, mimo mnoha jiných, role v operách W. A. Mozarta (Don Giovanni, Kouzelná flétna, Figarova svatba), G.Pucciniho (Bohéma, Madama Butterfly, Tosca), G.Verdiho (Otello, Traviata, Rigoletto), v operetách F. Lehára (Veselá vdova, Země úsměvů, Giuditta) a J.Strausse (Cikánský baron, Netopýr, Noc v Benátkách) a muzikálech My Fair Lady, Sugar, Funny Girl, Cikáni jdou do nebe, nebo Noc na Karlštejně. Celkem má nastudováno přes 75 rolí. Na svém kontě má více než 2000 vystoupení. V poslední době[kdy?] měl příležitost ztvárnit výrazné role na své domovské scéně (Purkrabí v Noci na Karlštejně, Eremit v Čarostřelci, Frank v Netopýrovi nebo Kalchás v Krásné Heleně).

Významná je rovněž jeho koncertní činnost. Zpíval v mnoha zemích (Německo, Španělsko, Severní Korea, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Finsko, Dánsko, Polsko, Slovensko, Chorvatsko, Belgie, Holandsko). Radek Krejčí vystupuje s komorními i symfonickými orchestry po celé republice. Spolupracoval například s Janáčkovou filharmonií Ostrava (A.Dvořák-Stabat Mater-2002), se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (W.A.Mozart-Korunovační mše-2006), s Českým národním symfonickým orchestrem (J.S.Bach-Vánoční oratorium-2000), s Berliner Symfonie – Orchester (A.Dvořák-Biblické písně, J.S.Bach-Kantáty-1988 a 1990, F.Schubert-mše Es-dur-1990), či s Wiener Tonkünstler Orchester (F.Schubert-mše Es-dur-2001) a Filharmonií v Opole (W.A.Mozart-Requiem-1991). Dále spolupracuje s Severočeskou Filharmonií Teplice (A.Dvořák-Biblické písně a Te Deum-2001, J.Haydn-Stvoření-2007, J.J.Ryba-Česká mše vánoční-2007 až 2014), Moravskou Filharmonií Olomouc (A.Dvořák-Te Deum-2003), Filharmonií Hradec Králové (L.V.Beethoven-Missa sollemnis opus 123-2000, A.Dvořák-Stabat Mater-1997 a 2000, Mše D dur-1999), Karlovarským symfonickým orchestrem (J.S.Bach-Vánoční oratorium-1996, J.Haydn-Stvoření-1999), nebo s Filharmonií B.Martinů ve Zlíně (A.Dvořák a A.Rejcha-Te Deum-1997, Rybova mše vánoční-2015), Jihočeskou komorní filharmonií Č.Budějovice (W.A.Mozart-Missa Solemnis in C, Vespere de Domenica-1991, A.Bruckner-Messe f moll-1997), Pardubickou komorní filharmonií (F.Schubert-Mše Es dur-1998, J.Haydn-Theresienmesse-2000). U dirigentského pultu stáli například O.Dohnányi, J.Wetzler, A.Remmereit, Ch.O.Munroe, L.Svárovský, V.Spurný, M.Němcová, R.Jindra, M.Ivanović a další.

Je držitelem čestného uznání ceny Antonína Dvořáka. Vytvořil rozsáhlou fonotéku v Českém rozhlase 3 – Vltava (například kantáty J.S.Bacha, nebo vůbec první dochovaná J.Periho opera Euridika – rozhlasový záznam z představení na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2000, či písňové cykly od Hugo Wolfa, Zbyňka Vostřáka a Zdeňka Lukáše, oratorium Antonína Dvořáka Stabat Mater, kantátu Miserere Mei Z.Lukáše, vánoční pastorely T.N.Koutníka a J.I.Linka). Spolupracoval s Českou televizí (Pořady o opeře s Dr. J.Pilkou, r.v.1986), Země úsměvů (režie M.Macků, r.v. 1986), ale objevil se i ve filmu. Naposledy v Donšajnech (režie J.Menzel, r.v. 2012).

Doposud natočil 9 CD pro firmy Nuova Era (Itálie), Rotag, Sonus, AUDIOS (ČR) a Chamartin (Španělsko).V roce 2015 nahrál spolu s Terezou Mátlovou CD Vánočních koled. Tentýž rok se podílel na nahrávce CD oratoria Mysterium Porcellani od soudobého skladatele Jana Zástěry. Spolupracoval i na nahrávce se souborem Bach-Collegium Praha pro TV NOE z děl W.A.Mozarta a F.X.Brixiho. V roce 2016 poprvé vystoupil s Hudbou Hradní stráže a Police ČR a provedl oratorium Anežka Česká (J.Zástěra).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Osoba Radek Krejčí ve Wikicitátech
  • Český hudební slovník osob a institucí. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2016-11-01]. Dostupné online. 
  • RUSS, Marek. www.operabalet.cz. www.operabalet.cz [online]. [cit. 2016-11-01]. Dostupné online. 
  • Radek Krejci (Bass) - Short Biography. www.bach-cantatas.com [online]. [cit. 2016-11-01]. Dostupné online.