Radek Krejčí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radek Krejčí
Profilová fotografie R.Krejčího
Profilová fotografie R.Krejčího
Základní informace
Narození 14. června 1964 (56 let)
Praha
Povolání zpěvák
Nástroje hlas
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radek Krejčí (* 14. června 1964 Praha) je český operní pěvec (basbaryton) a herec. Působí v angažmá Severočeského divadla v Ústí nad Labem a věnuje se i koncertní činnosti.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Radek Krejčí se narodil 14. června 1964 v Praze. K profesionálnímu zpěvu ho přivedla profesorka D.Součková, která mu pomohla s přípravou na pražskou Akademii muzických umění. AMU absolvoval ve třídě profesora Karla Bermana v roce 1988. Již během studia hostoval v příbramské činohře a debutoval na scéně ústeckého divadla rolí Colase v Mozartově opeře Bastien a Bastienka (1986).

Po absolutoriu nastoupil jako sólista Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (1989 – 1992), kde vytvořil několik pozoruhodných kreací, jako například Masetto v Donu Giovannim, kterým otevíral historickou budovu Jihočeského divadla. K dalším zajímavým rolím patřil Paolo Albiani ve Verdiho opeře Simone Boccanegra.

V letech 1993 – 1996 spolupracoval s Pražským komorním sborem na nejzávažnějších partech operní literatury pro festival G.Rossiniho v Pesaru (Maometto, Semiramide, Vilém Tell), pro Grande Theatre de Geneve (Boris Godunov, Billy Budd, Lohengrin) a Maggio Musicale Fiorentino (Čarostřelec, Fierrabras). Při této práci se setkal s největšími velikány operního světa jako jsou S. Ozawa, W. Sawallisch, Ch. Thielemann, S. Bychkov, R. Norrington, G. Gelmetti, S. Ramey, M. Pertussi, G. Kunde a další. Celou dekádu devadesátých let intenzivně spolupracoval s dirigentem Johannesem Wetzlerem (Landestheater Linz) na duchovním díle A. Brucknera a W. A. Mozarta, které s velkým úspěchem provedl jak v Linzi, tak bazilikách v St. Florianu, Lilienfeldu, Sonntagbergu či Altmünsteru a Č. Budějovicích.

Roku 1998 se stává sólistou opery ústeckého divadla (Severočeské divadlo s.r.o.). Zde vytvořil, mimo mnoha jiných, role v operách W. A. Mozarta (Don Giovanni, Kouzelná flétna, Figarova svatba), G.Pucciniho (Bohéma, Madama Butterfly, Tosca), G.Verdiho (Otello, Traviata, Rigoletto), v operetách F. Lehára (Veselá vdova, Země úsměvů, Giuditta) a J.Strausse (Cikánský baron, Netopýr, Noc v Benátkách) a muzikálech My Fair Lady, Sugar, Funny Girl, Cikáni jdou do nebe, nebo Noc na Karlštejně. Celkem má nastudováno přes 75 rolí. Na svém kontě má více než 2000 vystoupení. V poslední době[kdy?] měl příležitost ztvárnit výrazné role na své domovské scéně (Purkrabí v Noci na Karlštejně, Eremit v Čarostřelci, Frank v Netopýrovi nebo Kalchás v Krásné Heleně).

Významná je rovněž jeho koncertní činnost. Zpíval v mnoha zemích (Německo, Španělsko, Severní Korea, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Finsko, Dánsko, Polsko, Slovensko, Chorvatsko, Belgie, Holandsko). Radek Krejčí vystupuje s komorními i symfonickými orchestry po celé republice. Spolupracoval například s Janáčkovou filharmonií Ostrava (A.Dvořák-Stabat Mater-2002), se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (W.A.Mozart-Korunovační mše-2006), s Českým národním symfonickým orchestrem (J.S.Bach-Vánoční oratorium-2000), s Berliner Symfonie – Orchester (A.Dvořák-Biblické písně, J.S.Bach-Kantáty-1988 a 1990, F.Schubert-mše Es-dur-1990), či s Wiener Tonkünstler Orchester (F.Schubert-mše Es-dur-2001) a Filharmonií v Opole (W.A.Mozart-Requiem-1991). Dále spolupracuje s Severočeskou Filharmonií Teplice (A.Dvořák-Biblické písně a Te Deum-2001, J.Haydn-Stvoření-2007, J.J.Ryba-Česká mše vánoční-2007 až 2014), Moravskou Filharmonií Olomouc (A.Dvořák-Te Deum-2003), Filharmonií Hradec Králové (L.V.Beethoven-Missa sollemnis opus 123-2000, A.Dvořák-Stabat Mater-1997 a 2000, Mše D dur-1999), Karlovarským symfonickým orchestrem (J.S.Bach-Vánoční oratorium-1996, J.Haydn-Stvoření-1999), nebo s Filharmonií B.Martinů ve Zlíně (A.Dvořák a A.Rejcha-Te Deum-1997, Rybova mše vánoční-2015), Jihočeskou komorní filharmonií Č.Budějovice (W.A.Mozart-Missa Solemnis in C, Vespere de Domenica-1991, A.Bruckner-Messe f moll-1997), Pardubickou komorní filharmonií (F.Schubert-Mše Es dur-1998, J.Haydn-Theresienmesse-2000). U dirigentského pultu stáli například O.Dohnányi, J.Wetzler, A.Remmereit, Ch.O.Munroe, L.Svárovský, V.Spurný, M.Němcová, R.Jindra, M.Ivanović a další.

Je držitelem čestného uznání ceny Antonína Dvořáka. Vytvořil rozsáhlou fonotéku v Českém rozhlase 3 – Vltava (například kantáty J.S.Bacha, nebo vůbec první dochovaná J.Periho opera Euridika – rozhlasový záznam z představení na Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2000, či písňové cykly od Hugo Wolfa, Zbyňka Vostřáka a Zdeňka Lukáše, oratorium Antonína Dvořáka Stabat Mater, kantátu Miserere Mei Z.Lukáše, vánoční pastorely T.N.Koutníka a J.I.Linka). Spolupracoval s Českou televizí (Pořady o opeře s Dr. J.Pilkou, r.v.1986), Země úsměvů (režie M.Macků, r.v. 1986), ale objevil se i ve filmu. Naposledy v Donšajnech (režie J.Menzel, r.v. 2012).

Doposud natočil 9 CD pro firmy Nuova Era (Itálie), Rotag, Sonus, AUDIOS (ČR) a Chamartin (Španělsko).V roce 2015 nahrál spolu s Terezou Mátlovou CD Vánočních koled. Tentýž rok se podílel na nahrávce CD oratoria Mysterium Porcellani od soudobého skladatele Jana Zástěry. Spolupracoval i na nahrávce se souborem Bach-Collegium Praha pro TV NOE z děl W.A.Mozarta a F.X.Brixiho. V roce 2016 poprvé vystoupil s Hudbou Hradní stráže a Police ČR a provedl oratorium Anežka Česká (J.Zástěra).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Osoba Radek Krejčí ve Wikicitátech
  • Český hudební slovník osob a institucí. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2016-11-01]. Dostupné online. 
  • RUSS, Marek. www.operabalet.cz. www.operabalet.cz [online]. [cit. 2016-11-01]. Dostupné online. 
  • Radek Krejci (Bass) - Short Biography. www.bach-cantatas.com [online]. [cit. 2016-11-01]. Dostupné online.