Racek šedohlavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Racek šedohlavý

alternativní popis obrázku chybí
Racek šedohlavý, dospělý pták
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neoghathae)
Řád: dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Podřád: racci (Lari)
Čeleď: rackovití (Laridae)
Rod: Chroicocephalus
Binomické jméno
Chroicocephalus cirrocephalus
Vieillot, 1818
Poddruhy

L. c. cirrocephalus (Jižní Amerika)
L. c. poiocephalus (Afrika)

Synonyma
  • Larus cirrocephalus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Racek šedohlavý (Chroicocephalus maculipennis) je středně velkým jihoamerickým a africkým druhem racka z rodu Chroicocephalus.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělý pták v letu, s patrnými bílými skvrnami u špiček letek

Dospělí ptáci se na první pohled podobají racku chechtavému, mají však odlišnou kresbu špičky křídla a zbarvení hlavy. Hlava je ve svatebním šatu světle šedá, s tmavším proužkem oddělujícím ji od bílého krku. Tělo a ocas jsou bílé, hřbet a křídla světle šedá; krajní ruční letky jsou bílé s černou kresbou, před špičkou krajních dvou letek jsou bílé skvrny. Nohy jsou červené, zobák tmavě červený. V prostém šatu (v zimě) je kresba hlavy omezena na skvrny u oka, na temeni a na zadním okraji hlavy. Zobák má tmavou špičku. Mladí ptáci se podobají dospělým ptákům v prostém šatu, pouze křídelní krovky mají hnědé špičky, chybí bílé skvrny před špičkami krajních letek a ocas je ukončen černou páskou.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Výskyt

Racek šedohlavý hnízdí ve dvou poddruzích na dvou kontinentech.

Poddruh L. c. cirrocephalus hnízdí v Jižní Americe v Brazílii, Argentině, Uruguaji, Paraguaji a Bolívii; status v západní části kontinentu je nejasný, zřejmě hnízdí v Ekvádoru a Peru. V mimohnízdní době se rozptylují směrem na sever; taoulaní ptáci byli zjištěni až v Panamě a na Floridě (jediný severoamerický záznam druhu).

Poddruh L. c. poliocephalus hnízdí v subsaharské Africe na sever po Gambii a jezera středoafrické příkopové propadliny. V mimohnízdní době se jižní populace rozptylují směrem k severu. Zatoulaní ptáci byli zjištěni daleko na severu ve Španělsku, Gibraltaru, Izraeli, Egyptě, Saúdské Arábii a Jemenu.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HARRISON, P. Seabirds: an identification guide. Londýn : Christopher Helm, 1989. ISBN 0-7136-3510-X.  
  2. OLSEN, K. M. O.; LARSSON, H. Gulls of North America, Europe and Asia. Princeton & Oxford : Princeton University Press, 2003. ISBN 0-691-11327-0.