Přeskočit na obsah

Rabínský seminář (Budapešť)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rabínský seminář v Budapešti
Országos Rabbiképző Intézet, Országos Rab­bi­kép­ző – Zsidó Egyetem a Ferenc József Országos Rabbiképző Intézet
Logo univerzity
Logo
Datum založení1877
Vedení
RektorKároly Vajda (od 2018)
Další informace
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíKoalice pro pokrok v hodnocení výzkumu
or-zse.hu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rabínský seminář v Budapešti (maďarsky Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem, nebo Országos Rabbiképző Intézet / Židovský teologický seminář - Universita židovských studií / německy Landesrabbinerschule in Budapest) je univerzita, která byla založena v roce 1877 a je tak je nejstarším dosud existujícím rabínským seminářem na světě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budapešťský seminář vznikl jako jeden z pěti prvních podobných institutů, několik desítek let po založení seminářů v Padově, Metách, Paříži a Vratislavi. Je však jediným z nich, který přežil do dnešní doby. Prvním předsedou semináře se měl stát moravský rabín David Oppenheim, zemřel však ještě před otevřením školy.

V době druhé světové války, těsně před německou invazí do Maďarska, byla většina nejcennějších rukopisů převezena do úkrytu. I tak byla ovšem značná část knihovny nasicty zničena. Na 3000 knih bylo převezeno do Prahy. Teprve v 80. letech 20. století byly knihy náhodou objeveny ve sklepení Židovského muzea a roku 1989 navráceny do Budapešti. Sbírka knih je chloubou univerzity, obsahuje totiž jednu z nejvýznamnějších sbírek židovské theologické literatury mimo stát Izrael.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]