Růže mnohokvětá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxRůže mnohokvětá
alternativní popis obrázku chybí
Kvetoucí růže mnohokvětá
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád růžotvaré (Rosales)
Čeleď růžovité (Rosaceae)
Rod růže (Rosa)
Binomické jméno
Rosa multiflora
Thunb., 1784
Synonyma

Rosa polyantha Sieb. & Zucc., Rosa wichurae Koch., Rosa intermedia Cerr.

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Růže mnohokvětá (Rosa multiflora Thunberg) byla popsána švédským botanikem Thunbergem v roce 1784, do Evropy byl tento druh růže přivezen patrně až v roce 1862. Jedna z nejvýznamnějších introdukovaných růží vůbec, původce vlastností užitých ke šlechtění kulturních růží. Jejími potomky je velká část tzv. pnoucích růží ze skupiny tzv. polyantek, tedy růží „mnohokvětých“.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Opíravé liány nebo mohutné, gejzírovitě větvené keře s obloukovitě sehnutými, ostnitými větvemi. Ostny jsou jednotlivé, hákovité.

Vytváří šlahounovité výhony, dorůstající za rok až čtyř metrů, na nichž hákovitě zahnuté ostny slouží jako příchytky k podložce (stromu, skále). Dominantním znakem růže mnohokvěté jsou hřebínkovitě zpeřené palisty, vlastnost, která se zachovala po mnoho generací i u velkého počtu zahradních růží. Složené listy jsou sedmičetné.

Květy jsou bílé, 2 cm široké, jednoduché, ve velkých nápadných kuželovitých chocholících, slabě voní pryskyřicí. Kvete v červnu a červenci. Šípky jsou malé, asi velikosti velkozrnného hrachu, kulovité, červené, využitelné ve floristice a ve vazbě.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pochází z oblasti východní Asie, Japonska, Číny a Koreje. V Evropě začala být pěstována až mezi lety 18651870. V České republice je pěstována přibližně od přelomu 19. a 20. století.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Růže mnohokvětá je velmi pohledná a snese rozmanité podmínky (mráz, výsluní, sucho, dobře roste i v polostínu a vlhku). Je vhodná jako solitéra, a to zejména pro větší plochy; hodí se také do skupin k plošnému ozelenění. Dobře se množí semenem, dřevitými řízky i hřížením.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Využívá se jako solitérní keř ve větších zahradách, na prostranství a v živých plotech. Jedna z linií, téměř bezostný klon, se využívá jako podnožová růže, oblíbená zvláště mezi švédskými školkaři. Ve Skandinávii se R. multiflora užívá jako podnož kulturních růží díky značné odolnosti vůči nízkým teplotám.

Růže mnohokvětá někdy zplaňuje. Na jejím rozšiřování v zahradách a krajině se podílí ptactvo, pro které jsou drobné šípky vítanou potravou. Keře ptactvu slouží i jako místo k hnízdění a úkryt. V době květu navštěvují růže včely medonosné, zlatohlávci, tesaříci a jiný hmyz.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SLAVÍK, Bohumil. Květena České republiky, 4. díl. Praha: Academia, 1995. ISBN 80-200-0384-3. 
  • VĚTVIČKA, Václav. Stromy a keře. Praha: Aventinum, 2000. ISBN 80-7151-133-1. 
  • VĚTVIČKA, Václav. Růže. Praha: Aventinum, 2002. ISBN 80-7151-183-8. 
  • JAŠA, Bohumil; ZAVADIL, Bohumil. Encyklopedie růží. Brno: Computer Press, 2008. ISBN 978-80-251-2322-5. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]