Růže keltská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Růže keltská

alternativní popis obrázku chybí
Růže keltská
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: růžotvaré (Rosales)
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Rod: růže (Rosa)
Binomické jméno
Rosa gallica
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Šlechtěná růže galská

Růže keltská (Rosa gallica), též růže galská, je označení pro druh keře z rodu Rosa (růže).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Tento druh se vnitřně člení na několik dalších taxonomických jednotek; jeho systematika se nicméně stále vyvíjí a není shodně pojata u všech relevantních autorů. Proto můžeme kupříkladu žíhanou varietu, Rosa gallica var. Mundi, v literatuře nalézt označenou i jako poddruh, nebo dokonce vyčleněnou jako samostatný druh Rosa Mundi v rámci sekce Galicannae.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Růže keltská dosahuje výšky přibližně 50 cm, je řídce větvená a vytváří polykormony. Kvete jednou za vegetační období, kdy nasazuje ploché červeně zbarvené květy o šířce 5–8, výjimečně až 10 cm. Květy vyrůstají jednotlivě. Na prýtech jsou úzké jehlicovité ostny, promísené s drobnějšími štětinovitými ostenci.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o převážně evropský druh (s přesahy do navazujícího geografického území Asie), který byl člověkem introdukován i na jiné kontinenty, v současnosti se tak planě vyskytuje i v mírném podnebním pásu Severní Ameriky. Původní přirozený areál rozšíření se v posledních dvou staletích vinou intenzivní zemědělské činnosti v Evropě výrazně zmenšil. V České republice se v současnosti vyskytuje především v jižní části Čech.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Růže keltská má nejpozději od raného středověku doložené hospodářské využití. Pěstovala se v klášterních a později lékárnických zahradách. Využíván byl květ i šípek.

Tento druh je předkem většiny okrasných růží. V Evropě jeho kříženci sloužili společně s kříženci růže damašské, k okrasným účelům před introdukcí asijských růží takřka výhradně. Ke šlechtění zahradních růží byla mnohokrát použita i jeho velmi atraktivní a již zmíněná varieta Mundi, jinak známá i jako Rosa gallica var. versicolor.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]