Růže keltská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxRůže keltská
alternativní popis obrázku chybí
Růže keltská
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád růžotvaré (Rosales)
Čeleď růžovité (Rosaceae)
Rod růže (Rosa)
Binomické jméno
Rosa gallica
Linnaeus; 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Šlechtěná růže galská

Růže keltská (Rosa gallica), též růže galská, je označení pro druh keře z rodu Rosa (růže).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Tento druh se vnitřně člení na několik dalších taxonomických jednotek; jeho systematika se nicméně stále vyvíjí a není shodně pojata u všech relevantních autorů. Proto můžeme kupříkladu žíhanou varietu, Rosa gallica var. Mundi, v literatuře nalézt označenou i jako poddruh, nebo dokonce vyčleněnou jako samostatný druh Rosa Mundi v rámci sekce Galicannae.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Růže keltská dosahuje výšky přibližně 50 cm, je řídce větvená a vytváří polykormony. Kvete jednou za vegetační období, kdy nasazuje ploché červeně zbarvené květy o šířce 5–8, výjimečně až 10 cm. Květy vyrůstají jednotlivě. Na prýtech jsou úzké jehlicovité ostny, promísené s drobnějšími štětinovitými ostenci.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o převážně evropský druh (s přesahy do navazujícího geografického území Asie), který byl člověkem introdukován i na jiné kontinenty, v současnosti se tak planě vyskytuje i v mírném podnebním pásu Severní Ameriky. Původní přirozený areál rozšíření se v posledních dvou staletích vinou intenzivní zemědělské činnosti v Evropě výrazně zmenšil. V České republice se v současnosti vyskytuje především v jižní části Čech.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Růže keltská má nejpozději od raného středověku doložené hospodářské využití. Pěstovala se v klášterních a později lékárnických zahradách. Využíván byl květ i šípek.

Tento druh je předkem většiny okrasných růží. V Evropě jeho kříženci sloužili společně s kříženci růže damašské, k okrasným účelům před introdukcí asijských růží takřka výhradně. Ke šlechtění zahradních růží byla mnohokrát použita i jeho velmi atraktivní a již zmíněná varieta Mundi, jinak známá i jako Rosa gallica var. versicolor.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]