Røst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Røst
Část souostroví Røst
Část souostroví Røst
Røst – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+1
StátNorskoNorsko Norsko
KrajNordland
Røst
Røst
Røst, Norsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha10,43 km²
Počet obyvatelcca 570
Hustota zalidnění57 obyv./km²
Správa
StarostaTor-Arne Andreassen (2011)
Vznik1.7.1928
Oficiální webwww.rost.kommune.no
Telefonní předvolba+47 76050500
PSČ8064
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Røst je obec a souostroví v kraji Nordland na severu Norska. Rozkládá se asi 100 km západně od města Bodø a 115 km severně od polárního kruhu. Administrativní centrum se nachází na hlavním ostrově Røstlandet v nejjižnější oblasti Lofotského souostroví, kde také žije většina obyvatel. Zde se rovněž nalézá malé letiště. Celé souostroví čítá na 365 ostrovů či ostrůvků.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Působením teplého Severoatlantského proudu je zdejší klima velmi mírné; letní měsíce jsou chladné, v zimě je teplota okolo bodu mrazu. Větrno je zde takřka neustále, přičemž krajina obydlených ostrovů je v podstatě plochá, s nadmořskou výškou pouhých 11 metrů.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Z místního letiště je rychlé spojení do Bodø. Trajektem pak rovněž do Bodø (asi 4 hodiny) a na sousední souostroví Værøy, na severovýchodě.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Největší příjem má Røst z rybolovu a s odvětvími s ním spojenými. Od ledna do dubna probíhá hlavní výlov tresek, jejichž valná část se potom suší a vyváží do zahraničí, především do Itálie. Kromě toho je zde jeden obchod se smíšeným zbožím, menší hotel a hrstka zařízení restauračního typu.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1432 zde se svými muži ztroskotal Benátčan Pietro Querini, který s sebou nazpět domů přivezl rovněž sušené tresky (angl."stockfish"), jež tímto v Benátském království proslavil. Ty se odsud postupně rozšířily i do kuchyní jiných krajů dnešní Itálie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]