Río Plátano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Biosferická rezervace Río Plátano
Reserva de la Biosfera de Río Plátano
IUCN kategorie II (Národní park)
Cerro Chachahuate.jpg
Základní informace
Vyhlášení 1980
Rozloha 8 300 km²
Poloha
Stát HondurasHonduras Honduras
Souřadnice
Río Plátano
Río Plátano
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Biologická rezervace Río Plátano
Světové dědictví UNESCO
Smluvní stát HondurasHonduras Honduras
Typ přírodní dědictví
Kritérium vii, viii, ix, x
Odkaz 196 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1982 (6. zasedání)
V ohrožení 1996-2007
opětoně od 2011

Biosferická rezervace Río Plátano (španělsky Reserva de la Biosfera de Río Plátano) je rozsáhlé chráněné území na severovýchodě Hondurasu na rozmezí jeho departementů Olancho, Gracias a Dios a Colón v historické oblasti La Mosquitia. Rezervace je domovem rozmanité fauny i flory.Společně s národním parkem Patuca, antropologickou rezervací Tawhaka a bisférickou rezervací Bosawas tvoří tzv. „srdce Mezoamerického biokoridoru“ - druhý nejrozhlejší chráněný komplex tropického lesa na západní polokouli.[1]

Rezervace byla zřízena v roce 1980 na území o rozloze 5250 km², v roce 1997 bylo území rezervace rozšířeno na plochu 8320 km².[2][3] Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 0 až 1326 metrů nad mořem. Klima je zde tropické, srážkový úhrn 2850 - 4000 mm/rok, průměrná roční teplota 26,6 °C. Zhruba 25% rozlohy rezervace je pobřežní nížina, zbytek rezervace má horský charakter. Nacházející se zde především ekotopy tropického mlženého lesa, deštného lesa, borovicových lesů, pobřežních lagun a nížin, porostů mangrovů, savan. Moře na pobřeží rezervace je domovem korálových útesů.[4]

Mezi roky 1996 a 2007 byla rezervace zapsána do seznamu světového dědictví v ohrožení.[5] Hlavními důvody byly zejména odlesňování, rozšiřování zemědělství a chov dobytka (především na jihu rezervace), rozšíření nepůvodních živočišných i rostlinných druhů, nedostatečný managment řízení rezervace a projekt stavby hydroelektrárny a přehradního jezera na řece Patuca v blízkosti chráněného území. Tyto problémy nejsou dodnes zcela odstraněny, pouze v rámci možností minimalizovány a tak je Río Plátano od roku 2011 opětovně zahrnuto mezi lokality světového dědictví v ohrožení.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BOSAWAS, Nicaragua [online]. UNESCO, mezinárodní program Člověk a biosféra [cit. 2017-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ecological Sciences for Sustainable Development, Rio Platano [online]. UNESCO, mezinárodní program Člověk a biosféra [cit. 2017-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Geoportal del Sector Forestal de Honduras [online]. Instituto de conservacion forestal, Gobierno de Honduras [cit. 2017-12-20]. Dostupné online. (španělsky) 
  4. Río Plátano Biosphere Reserve, Honduras [online]. The Encyklopedia of Earth [cit. 2017-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. A promising future for Rio Platano [online]. IUCN [cit. 2017-12-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]