Río Plátano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Biosferická rezervace Río Plátano
Světové dědictví UNESCO
Rio platano.jpg
Smluvní stát HondurasHonduras Honduras
Río Plátano
Río Plátano
Souřadnice
Typ přírodní dědictví
Kritérium vii, viii, ix, x
Odkaz 196 (anglicky)
Oblast Latinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení 1982 (6. zasedání)
V ohrožení 2011
v ohrožení byl též v období 1996-2007

Biosferická rezervace Río Plátano (španělsky Reserva de la Biosfera de Río Plátano) je rozsáhlé chráněné území na severovýchodě Hondurasu na rozmezí jeho departementů Olancho, Gracias a Dios a Colón v historické oblasti La Mosquitia. Někdy se tomuto území říká "poslední plíce střední Ameriky". Rezervace je domovem rozmanité fauny i flory.

Rezervace byla zřízena v roce 1982 na území o rozloze 5250 km², v roce 1997 byla rozšířena o dalších 3250 km². Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 0 až 1326 metrů nad mořem. Klima je zde tropické, srážkový úhrn 2850 - 4000 mm/rok, průměrná roční teplota 26,6 °C. Zhruba 25% rozlohy rezervace je pobřežní nížina, zbytek rezervace má horský charakter.

Mezi roky 1996 a 2007 byla rezervace zapsána do seznamu světového dědictví v ohrožení. Hlavními důvody byly především odlesňování, rozšiřování zemědělství a chov dobytka (především na jihu rezervace), rozšíření nepůvodních živočišných i rostlinných druhů, nedostatečný managment řízení rezervace a projekt stavby hydroelektrárny a přehradního jezera na řece Patuca v blízkosti chráněného území. Tyto problémy nejsou dodnes zcela odstraněny, pouze v rámci možností minimalizovány.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]