Přeskočit na obsah

Répertoire International des Sources Musicales

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Répertoire International des Sources Musicales / RISM
MottoVědět, co je k dispozici a kde je to uchováno
Vznik1952
Právní formanezisková organizace
SídloFrankfurt nad Mohanem, pobočky v zemích po celém světě
MístoPaříž
ŘeditelDr. Balázs Mikusi
Počet zaměstnanců6 pracovníků hlavní redakce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Répertoire International des Sources Musicales (zkráceně RISM, česky Mezinárodní lexikon hudebních pramenů, anglicky International Inventory of Musical Sources, německy Internationales Quellenlexikon der Musik) je obecně prospěšná organizace založená roku 1952Paříži s mezinárodní působností. Jejím cílem je dokumentace a katalogizace hudebních a muzikologických pramenů v celosvětovém měřítku.[1] Jedná se zároveň o největší globální organizaci svého druhu na poli dokumentace písemných hudebních pramenů.

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

RISM shromažďuje a eviduje hudební prameny, jako jsou notové rukopisy nebo tištěné noty, spisy o hudbě a libreta, které jsou umístěny po celém světě v knihovnách, archivech, církevních archivech, školách či soukromých sbírkách. RISM pak ve svých katalozích uvádí, které materiály jsou k dispozici a kde jsou uchovávány. V oblasti hudby a hudební vědy je RISM ústřední světovou autoritou pro odkazy k hudebním pramenům.

  1. Rita Bentonová, Jennifer Wardová: Répertoire International des Sources Musicales. In: The Nwe Grove Dictionary of Music and Musicians. Sv. 21, str. 194, 2002

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]