Pytilia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPytilia
alternativní popis obrázku chybí
Astrild pestrý
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Podřád zpěvní (Passeri)
Infrařád Passerida
Nadčeleď Passeroidea
Čeleď Astrildovití (Estrildidae)
Rod Pytilia
Binomické jméno
Pytilia
(Swainson, 1837)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pytilia (Swainson, 1837) je rod z čeledi astrildovitých a jedná se o exotické ptáky menšího vzrůstu, kteří se chovají i jako okrasní. Chovatele těchto drobným ptáků najdeme i v České republice. Tento rod je poměrně málopočetný; má jen čtyři zástupce, přičemž asi nejznámější je astrild pestrý. Obývají mírně zalesněné plochy především v Africe. Co se vzhledu týče, pak je spojuje především jejich velikost a pestré zbarvení. Živí se semeny trav, bobulemi nebo malým hmyzem. Obecně platí, že se jedná o dobré rodiče, kteří se o ptáčata umějí postarat.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

 • Astrild Wienerův (astrild žlutohřbetý)
  • Astrild Wienerův, zvaný také žlutohřbetý (Pytilia afra), je z rodu Pytilia tím nejméně známým druhem. V Česku se v současné době vůbec nechová a podobně jsou na tom i naši sousedé. Stejně jako ostatní druhy astrildů, i tento je možné najít především v severní Africe. Dle IUCN mu přísluší status málo dotčený.
 • Astrild rudočelý
  • Astrild rudočelý (Pytilia hypogrammica) je severoafrický druh astrilda s areálem výskytu o více než 250,000 km2. Obývá především savany. Z rodu Pytilia se jedná o méně známého zástupce, v zajetí je chovaný spíše jen vzácně. První jedinci v Česku se objevili v 90. letech 20. století. Nejedná se o příliš pestře zbarveného ptáka, pouze hlava je zářivě červená.
 • Astrild pestrý
  • Astrild pestrý (Pytilia melba) je z rodu Pytilia asi nejznámějším zástupcem a často se chová jako okrasný pták. Vyskytuje se na jihu Afriky, výjimečně (spíše jen sezónně) od Senegalu po Ghanu. Živí se semeny trav, bobulemi a hmyzem, např. termity a mravenci (hlavně v období hnízdění). Jedná se o denní ptáky, kteří přes den hledají potravu ve vysoké trávě a v nocí spí převážně v keřích. Sdružují se do skupin, po období hnízdění je možné pozorovat i menší rodinné skupinky. Rozlišujeme několik poddruhů
 • Astrild rudokřídlý
  • Astrild rudokřídlý (Pytilia phoenicoptera) je jeden z astrildů, které můžeme často vidět v klecích chovatelů okrasného ptactva. Délka těla astrildů rudokřídlých se pohybuje okolo 110 mm. Živí se semeny trav, bobulemi a malým hmyzem (mravenci, termiti), v zajetí je vhodné podávat krmné směsi pro krátkozobé exotické ptáky. Žijí v párech, výjimečně i v menších skupinkách. Rozeznáváme dva poddruhy.