Pyskoun vlnkovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPyskoun vlnkovaný
alternativní popis obrázku chybí
Samec pyskouna vlnkovaného
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádostnoploutví (Perciformes)
Čeleďpyskounovití (Labridae)
Rodpyskoun (Cheilinus)
Binomické jméno
Cheilinus undulatus
Rüppell, 1835
Synonyma
  • Cheilinus mertensii
  • Cheilinus rostratus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pyskoun vlnkovaný nebo také pyskoun obrovský (Cheilinus undulatus) je mořská ryba z čeledi pyskounovitých, obývající oblast Indo-Pacifiku.

Je největším druhem pyskounů, dospělí samci dosahují délky až dva metry (rekordní jedinec měřil 229 cm a vážil 191 kg).[2] Zbarvení se pohybuje od šedozeleného po tyrkysové, s kresbou ze světlejších a tmavších vlnek. Charakteristickými znaky jsou dva černé vodorovné pruhy okolo očí, velké masité rty chránící před poraněním o ostré hrany korálů nebo o ostny některých mořských živočichů, a u dospělých jedinců také nápadný hřeben na čele (podle jeho podobnosti s dvourohým kloboukem dostala ryba anglickou přezdívku Napoleon fish).[3]

Obývá teplá moře od východního pobřeží Afriky po souostroví Tuamotu na východě a Rjúkjú na severu. Zdržuje se nejraději na korálových útesech do hloubky 100 m. Je aktivní převážně ve dne, loví menší ryby, měkkýše a korýše. Jako jedna z mála ryb se živí také hvězdicemi, vůči jejichž jedu je imunní. Jsou velmi zvědaví a často připlouvají k potápěčům, nepředstavují však pro člověka žádné nebezpečí.

Pyskoun vlnkovaný je samotářským a teritoriálním druhem. Pohlavní zralosti dosahuje okolo pěti let, část samic se může v dospělosti změnit na samce (protogynní hermafroditismus). Ryba se dožívá třiceti až padesáti let.

Z důvodu rozsáhlého ilegálního lovu na maso zařadil Mezinárodní svaz ochrany přírody pyskouna vlnkovaného mezi ohrožené druhy, populace se v posledních třiceti letech zmenšila o polovinu.[4] V jihovýchodní Asii, kde jsou maso a zejména pysky vyhledávanou lahůdkou, tento druh na některých místech zcela vymizel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. Encyclopedia of Life
  3. Dive the World
  4. WWF Global

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]