Pyramide van Austerlitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Piramide van Austerlitz postavena roku 1804 (podoba z roku 1804)
Piramide van Austerlitz (současný stav)

Pyramide van Austerlitz je stavba s napoleonskou tematikou blízko městečka Austerlitz u Utrechtu v Nizozemsku. Historicky se k ní váže bitva u Slavkova. Nejedná se o mírový památník, jako je Mohyla míru, ale o oslavu vojenského tažení. Po Napoleonově vítězné bitvě u Slavkova nechal Napoleonův bratr Louis Napoleon Bonaparte, král holandský, 17. srpna 1806 založit na památku vítězství městečko Austerlitz (německý název pro moravský Slavkov) přebudováním tábora francouzské armády poblíž nizozemského Utrechtu.

Francouzští vojáci v počtu 18 tisíc mužů začali budovat pyramidu v blízkosti tábora již v září roku 1804 pod vedením generála Augusta de Marmonta.[1] Francouzská armáda okupovala Nizozemí od roku 1795 až do roku 1813. Podoba pyramidy byla zvolena vzhledem k Napoleonově fascinaci Egyptem a je vysoká 36 metrů. Obelisk umístěný na jejím vrcholu má třináct metrů a je na něm umístěna pamětní tabule s nápisem: „1804 - zahájení stavby pyramidy, 1808 - původní obelisk zbourán, 1894 - obelisk nahrazen“.[2] Jen pro srovnání - egyptský obelisk z Luxoru na Place de la Concorde v Paříži měří 22 metrů.[3] Pyramida se objevila také na několika malbách s krajinným motivem.

První snaha o záchranu přišla roku 1894, kdy byl nahrazen starý obelisk, umístěna pamětní deska a založena nadace na záchranu pyramidy. V čele stál inženýr Johannes Bernardus de Beaufort, který byl hejtmanem oblasti Woudenberg. Později opět pyramida padla do zapomnění. Pozapomenutá pyramida poté obrostla náletovými dřevinami a erozí se změnila v obyčejný kopec, ze kterého vyčníval pouze rozpadající se obelisk. Pyramida byla zrestaurována a navrácena ke své dřívější podobě v letech 2001 až 2004 po rozsáhlé renovaci, na kterou provincie Utrecht uvolnila 1,2 miliónů €. Dnes je plánována jako výletní místo.[4]12 října 2007 započala další fáze její rekonstrukce.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie stavby
  2. Snímky před restaurováním
  3. obelisk na Náměstí svornosti v Paříži
  4. Satelitní pohled
  5. Renovace pyramidy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]