Pusté Čemerné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pusté Čemerné
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška134 m n. m.
Časové pásmo+1
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Pusté Čemerné
Pusté Čemerné
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha6,7 km²
Počet obyvatel366 (2021)[1]
Hustota zalidnění54,8 obyv./km²
Správa
StarostaJuraj Jevin
Vznik1254
Telefonní předvolba056
PSČ072 22
Označení vozidel (do r. 2022)MI
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pusté Čemerné je obec na Slovensku v okrese Michalovce, která leží v Laboreckém výběžku Východoslovenské nížiny.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1254. Archeologické, písemné a jazykové doklady vedou k poznatku, že obec byla obydlena již v mladší době kamenné - v neolitu.

Obec Čemerné se v písemnostech od 13. století vyskytuje pravidelně ve formě "Chemernye", což byl tvar staršího slovenského názvu "Čemerná" (Ves). Její název koření ve slovech "čemerné" (nemoc) a "čemeřice" (bylina, která léčí tuto nemoc). Název "Márk-Csemernye" se datuje od roku 1473. Od roku 1920 se používá oficiální název obce "Pusté Čemerné".

Čemerná (Ves) nepochybně existovala již před 13. stoletím, případně před 11. stoletím. Obec patřila více pánům a často měnila majitele. Před rokem 1332 byla farností s kostelem sv. Alžběty. Místní sídliště mělo v roce 1600 obývaných 13 poddanských domů, kurii pro zemany, kostel, faru i školu. Na přelomu 16. a 17. století bylo Čemerné středně velkou vesnicí s poddanským, zemanským i farním obyvatelstvem. V průběhu 17. století sedlácké domácnosti zchudli a ubývalo jich. V důsledku toho bylo Čemerné na přelomu 17. a 18. století jen malou vesničkou.

Kultura a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Památky[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Obec vlastní samostatnou originální mapu z roku 1866 "Parzellen-protocollo", která pomohla při zrekonstruování obyvatelstva a je prvním hodnověrným historickým materiálem, ze kterého známe všechny vlastníky zdejších domů a rozsah majetku hraběte Alexandra Sirmaia. Z dnes žijících rodin v Pustém Čemernom žili již v roce 1866 obyvatelé těchto rodů: Antolič, Babjak, Berila, Dančišin, Fenin, Gera, Holej, Jáger, Jevin, Koščo, Mikloš, Polák, Staurovský, Ščerba. Tehdejší obyvatelé se zabývali zemědělstvím, dřevorubectvím a zčásti i pálením uhlí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pusté Čemerné na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]