Puniša Račić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Puniša Račić
Narození12. července 1886
Slatina
Úmrtí16. října 1944 (ve věku 58 let)
Bělehrad
Povolánípolitik
Politická stranaNárodní radikální strana
Funkceposlanec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Puniša Račić, 1926

Puniša Račić (v srbské cyrilici Пуниша Рачић; 12. června 1886, Slatina - říjen 1944 Bělehrad) byl politik v dobách království Jugoslávie, původem z Černé Hory. Proslavil se hlavně účastí na přestřelce v jugoslávském parlamentu 20. června 1928, během které zastřelil předsedu Chorvatské selské strany, Stjepana Radiće a dva další poslance téže partaje, za což byl odsouzen na 20 let vězení.

Soudní proces s Račićem se stal sporem mezi Chorvaty a Srby, zdali má být popraven, či doživotně odsouzen. Otázkou se hlavně stala skutečnost, zdali střílel Račić na chorvatské poslance v afektu, nebo se jednalo o předem připravený čin. Pokud by byla skutečností druhá možnost, otevřela by dveře početným spekulacím. V lednu 1929 totiž král Alexandr I. Karađorđević převzal vládu v zemi, vida, že národní shromáždění již není schopné stát řídit. Takový názor měl však jugoslávský vládce již delší dobu, po střelbě ale svůj plán na převrat odložil, aby s ní nebylo nastolení nového režimu spojováno.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PELIKÁN, Jan, a kol. Dějiny Srbska. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005. ISBN 80-7106-671-0. S. 335. Dále jen Dějiny Srbska. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]