Pull up rezistor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Připojení pull down rezistoru
Připojení pull up rezistoru

Takzvaný pull up rezistor je v elektronice prvek činného odporu v logickém obvodu, za jehož pomoci se na vodiči nesoucím informaci určuje logická hodnota v době, kdy není definována žádným zařízením. To nastává v případě nezapojeného vstupu, vstupu, k němuž je připojena vysoká impedance, nebo výstupu s otevřeným kolektorem.

Smysl pull-up rezistoru spočívá ve snížení elektrického proudu, jenž teče ze zdroje elektrického napětí; cílem je přitom snížení spotřeby celého zařízení. Kdyby naproti tomu spojení se zdrojem napětí vůbec neexistovalo, logická hodnota by závisela na vnějších faktorech (elektromagnetickém poli).

Pull up rezistor se typicky používá na sběrnicích a od pull down rezistoru jej odlišuje fakt, že není umístěný mezi nosičem informace a zemí, ale nosičem informace a napájecím napětím. V pozitivní logice to znamená, že logická hodnota určená pull up rezistorem je logická 1; jelikož se jedná o hodnotu platnou implicitně, jinými slovy hodnotu, již lze předefinovat, hovoříme o tzv. měkké jedničce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]