Puli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Puli
černohnědý Puli
černohnědý Puli
Základní informace
Země původuMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Tělesná charakteristika
Hmotnostpsi: 13–15 kg
feny: 10–13 kg
Výška †psi: 40–44 cm
feny: 37–41 cm
Barvačerná
bílá
špinavá bílá
Klasifikace a standard
Skupina FCI1: Ovčáci a honáčtí psi
Sekce FCI1: Ovčáčtí psi
FCIstandard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Puli je psí plemeno, vyšlechtěné v Maďarsku v polovině 18. století. Puli byl využíván jako pastevecký pes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Puli vznikl křížením jiných ras pasteveckých psů. Byl využíván k hlídání ovcí, později ho však nahradily elektrické ploty. Díky tomu se Puli začal chovat více jako společenský pes. V Maďarsku byl Puli oblíbený, chovali ho známí umělci nebo politici, kteří takto pomohli k rozšíření plemene.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Puli je středně velký pes, jehož nejnápadnějším znakem je zplstnatělá, hustá srst, která u dospělého jedince na trupu dosahuje délky až 20 cm. Štěňata se rodí s krátkou, kudrnatou srstí, která od prvního roku života postupně roste a plstnatí. Její růst ustává přibližně ve třech letech života, ale může růst i déle. Srst puliho má velmi rozmanitá zbarvení. Od černé po jasně bílou. Je však nežádoucí, aby byla strakatá, či čokoládově hnědá.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Puli nepatří k plemenům, která by se hned přátelila s neznámými lidmi. Je však věrný a poslušný a vyhovuje mu pohyb v přírodě. Je to plemeno, které se výborně hodí na hlídání. Puli je inteligentní pes a vychází dobře s jinými zvířaty a psy. Jeho vztah k dětem bývá většinou kladný. Mívá sklon upínat se k jedné osobě.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k jeho husté, plstnaté srsti je péče o puliho poměrně náročná. Je zapotřebí mu pravidelně čistit srst kolem řitního otvoru a tlamy.[zdroj?] Po dosažení prvního roku života se však srst nesmí již kartáčovat. Tato rasa pouští málo chlupů.

Puli je inteligentní pes a lze jej naučit hodně povelů, nemá však rád tvrdý, nezáživný trénink. Je nutné ho v mládí seznámit s hodně lidmi, aby si na ně přivykl. Puli miluje časté procházky v přírodě a rád aportuje.

Současný účel chovu[editovat | editovat zdroj]

Puli je dnes chován jako pes do domácnosti. Hodí se také na hlídání.

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]