Puklicův dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Puklicův dům
Puklicův dům z náměstí Přemysla Otakara II
Puklicův dům z náměstí Přemysla Otakara II
Základní informace
Pojmenováno poOndřej Puklice ze Vztuh
Poloha
AdresaKrajinská 2/36, České Budějovice, České Budějovice 1, ČeskoČesko Česko
UliceKrajinská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky26978/3-5721 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Puklicův dům (Krajinská 2, čp. 36) je městský dům v Českých Budějovicích. Je chráněn jako kulturní památka.[1] Stojí na severozápadním rohu náměstí Přemysla Otakara II. při ústí Krajinské ulice. V domě sídlí prodejna CD a Britské centrum.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Historický snímek z roku 1895 u příležitosti návštěvy císaře Františka Josefa I.

Budova byla vystavěna na gotické nárožní parcele. Jádro domu je renezanční, nástavba pochází z 2. poloviny 19. století. Fasáda a rohová věžička jsou secesního typu.[2]

Současná nárožní věžička pochází z roku 1902.[3] Před tímto datem nástavba chyběla, jak je patrné na historickém snímku z roku 1895. Tvar věžičky byl navržený podle tehdejších amerických mrakodrapů.[3] Při rekonstrukci domu v 80. letech 20. století se objevily žádosti na uvedení domu do původního stavu. To se však nestalo, realizace by byla obtížná, původní nástavba pravděpodobně byla dřevěná.[3]

Během rekonstrukce v 80. letech 20. století došlo k objevu a zrestaurování pozdně gotického trámového stropu v síni prvního patra.[2]

Dům je na straně do náměstí opatřen podloubím, do Krajinské ulice podloubí není a začíná až u následujícího domu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska Ondřeje Puklice

V domě byl roku 1467 zavražděn českobudějovický purkmistr Ondřej Puklice ze Vztuh. Puklice, první český purkmistr Českých Budějovic, byl odpůrcem Rožmberků a jejich německých přívrženců na území města. Když se dozvěděl, že dominikánský kazatel Mondl objíždí města a informuje o klatbě uvržené na krále Jiřího z Poděbrad, svolal městskou radu, kde bylo rozhodnuto město uzavřít a kazatele dovnitř nevpustit. Mezitím přichystali Puklicovi odpůrci Tomáš Frühauf a Matěj Rabenhaupt vzpouru, ráno vtrhli do Puklicova domu a než stihli purkmistrovi přívrženci připravit protiútok, prorazil platnéř Jan Aufunddahin vrata a dav spiklenců se vrhl na Pukliceho, kterého surově napadli a stáhli po schodišti na ulici, kde ztratil vědomí. Poté vtrhli na radnici, zajali Ondřeje Sovu ze Srubce a zvolili vlastní městskou radu. Mezitím byl Puklice odnesen zpět do domu, kde se probral a sepsal poslední vůli. Když se to spiklenci dozvěděli, vtrhli k němu opět a smrtelně zraněného ho v neckách odnesli do městské šatlavy, kde v pátek po Božím těle skonal[4] (uváděno např. 21. května 1467). Dnes je dům označován jeho jménem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní památkový ústav. Národní památkový ústav [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-07-24]. Dostupné online. 
  2. a b Statutární město České Budějovice. Dny evropského dědictví 2007 (program) [online]. České Budějovice: Statutární město České Budějovice, 2007 [cit. 2012-07-24]. Dostupné online. 
  3. a b c E15.cz Magazín. Černá věž má orloj a náměstí mrakodrap. Co jste možná nevěděli [online]. Mladá fronta a.s., 2010-08-09 [cit. 2012-07-14]. Dostupné online. 
  4. HEROLD, Eduard. Malebné cesty po Čechách. Praha: [s.n.], 1861. 104 s. S. 20–21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]