Ptačí oblast Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ptačí oblast Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady je chráněná lokalita evropské soustavy Natura 2000, vyhlášená v roce 2004 v okresu Česká Lípa, v Libereckém kraji. Jejím cílem je zajistit ochranu volně žijícího ptactva v jižní části okresu.

Rozsah území

Chráněné území podléhá správě CHKO Kokořínsko a zahrnuje tři národní přírodní rezervace: Novozámecký rybník , Břehyně - Pecopala a Velký a Malý Bezděz. Dále dvě národní přírodní památky: Swamp a Jestřebské slatiny, jednu přírodní rezervaci - Hradčanské rybníky. Dále Heřmanický rybník, část území Hradčanského letiště, Pustého rybníka, zaniklého Strážova a Vrchbělá. Mnohé lokality na území ptačí rezervace jsou zahrnuty do výčtu Evropsky významných lokalit.

Na hranicích území jsou obce Zahrádky, Jestřebí, Doksy, Bělá pod Bezdězem a Hradčany.

Opora v zákonu

Ochrana těchto území je definována v Zákoně o ochraně přírody a krajiny č.114/1992 Sb. Evidenci oblastí Natura 2000 v České republice má na starost Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Českolipská ptačí oblast byla vyhlášena nařízením vlády č. 598/2004 Sb. ze dne 27. října 2004

Předmět ochrany

Na chráněném území se vyskytují suché borové lesy, plochy bývalého vojenského prostoru, podmáčené louky, bažiny, rašeliniště a mnoho rybníků. Území se stalo stálým či přechodným domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Konkrétně jsou chráněni: jeřáb popelavý, moták pochop, lelek lesní, skřivan lesní a slavík modráček.

Odkazy

Související články

Externí odkazy