Psycho-Pass

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Psycho-Pass
PSYCHO-PASS
サイコパス

(Saiko Pasu)
Žánrsci-fi, thriller
Cílová skupinaseinen
TV anime
AutorGen Urobuči
RežieNaojoši Šiotani
ScénářGen Urobuči
ProdukceTakeši Wada
HudbaJúgo Kanno
StudioJaponsko Production I.G
KanálJaponsko Fuji TV
Vysíláno od11. října 201222. března 2013
Počet dílů22 (seznam)
Manga
Kanšikan Cunemori Akane
AutorGen Urobuči
IlustrátorHikaru Mijoši
NakladatelstvíJaponsko Šúeiša
V časopiseJaponsko Jump Square
Publikováno od2. listopadu 2012 – dodnes
Počet svazků5
TV anime
Psycho-Pass 2
AutorGen Urobuči
RežieNaojoši Šiotani
ScénářTow Ubukata
HudbaJúgo Kanno
StudioJaponsko Tacunoko Pro
KanálJaponsko Fuji TV
Vysíláno od10. října 201418. prosince 2014
Počet dílů11 (seznam)
Anime film
Gekidžóban Psycho-Pass
RežisérKacujuki Motohiro
Naojoši Šiotani
AutorGen Urobuči
ScénářGen Urobuči
Makoto Fukami
HudbaJúgo Kanno
StudioJaponsko Production I.G
DistribuceJaponsko Tóhó
Premiéra9. ledna 2015
Délka113 minut
Portál: Anime a Manga

Psycho-Pass (japonsky サイコパス, Saiko Pasu, někdy psáno jako PSYCHO-PASS) je japonský anime seriál vytvořený studiem Production I.G. V Japonsku se vysílal od 11. října 2012 do 22. března 2013 v televizním pásmu noitaminA.[1] Druhá řada, kterou vytvořilo studio Tacunoko Pro, byla v tomtéž pásmu odvysílána na podzim 2014.[2] V lednu 2015 měl v japonských kinech premiéru stejnojmenný film.[3]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj seriálu se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je možné okamžitě změřit a vyhodnotit duševní stav člověka, jeho charakter a pravděpodobnost, že daná osoba spáchá v budoucnu trestný čin. Tyhle informace měří zařízení zvané psychometr, které má na sobě každý občan. Pokud je hodnota tzv. součinitele zločinu příliš vysoká, je nutno danou osobu zadržet, v horších případech rovnou zneškodnit nebo zabít. Tento úkol má na starosti speciální tým tzv. naháněčů, což jsou potenciální kriminálníci, kteří stíhají ostatní kriminálníky, a vyšetřovatelů, jejichž úkolem je dohlížet na to, aby jim přidělený naháněč jednal opravdu ve jménu spravedlnosti. Každý naháněč a vyšetřovatel vlastní tzv. Dominátor; zbraň, jež dovoluje střílet pouze na ty, jejichž hodnota součinitele zločinu je nebezpečně vysoká.
Hlavními hrdiny seriálu jsou Šin'ja Kógami a Akane Cunemori, dvojice naháněče a vyšetřovatele, která řeší různé detektivní případy. Často se stane, že i obětím zločinu se hodnota součinitele zločinu zvýší hodně vysoko (většinou kvůli strachu, kdy je člověk schopen udělat cokoli aby přežil), takže naháněči a vyšetřovatelé musí zneškodnit popřípadě zabít.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Šin'ja Kógami
(japonsky 狡噛 慎也, Kógami Šin'ja)
Seijú: Tomokazu Seki
Akane Cunemori
(japonsky 常守 朱, Cunemori Akane)
Seijú: Kana Hanazawa
Nobučika Ginoza
(japonsky 宜野座 伸元, Ginoza Nobučika)
Seijú: Kendži Nodžima

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Skladatelem hudby k anime Psycho-Pass je Júgo Kanno.[4] Úvodní skladbu Abnormalize k prvním dvanácti dílům nazpívala skupina Ling Tosite Sigure a závěrečnou znělku Namae no nai kaibucu (japonsky 名前のない怪物, v překladu Bezejmenná příšera) nazpívala zpěvačka s pseudonymem Egoist.[5] Ta nazpívala i závěrečnou znělku All Alone With You ke zbylým dílům, zatímco úvodní znělkou je od třináctého dílu píseň Out of Control od skupiny Nothing's Carved in Stone.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anime News Network. Psycho-pass Anime Series Coming to Noitamina in October [online]. [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Anime News Network. I.G Head: 2nd Psycho-Pass Anime Season Is Underway [online]. 2013-07-06 [cit. 2013-07-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Anime News Network. Psycho-Pass 2 to Debut in October, Followed by Winter Film [online]. 2014-03-11 [cit. 2015-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Anime News Network. Psycho-Pass (TV) [online]. [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Anime News Network. Ling Tosite Sigure, Egoist Perform Psycho-Pass Songs [online]. [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (anglicky)