Psivka obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Psivka obecná

alternativní popis obrázku chybí
Psivka obecná (Mutinus caninus)
Vědecká klasifikace
Říše: houby (Fungi)
Oddělení: houby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
Třída: stopkovýtrusé (basidiomycetes)
Podtřída: houby rouškaté (Agaricomycetidae)
Řád: hadovkotvaré (Phallales)
Čeleď: hadovkovité (Phallaceae)
Rod: psivka (Mutinus)
Binomické jméno
Mutinus caninus
(Huds.) Fr., 1849
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Psivka obecná (Mutinus caninus) je nejedlá houba z čeledi hadovkovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mladé plodnice mají podobu nepravidelného, podlouhlého, v substrátu částečně ponořeného vejce o velikosti asi 2 – 4 cm se silným blanitým obalem bělavé barvy. Posléze se obal protrhává a ze zbytku vejce vyrůstá asi 60 – 120 mm vysoký, válcovitý, dutý třeňovitý útvar nazývaný nosič silně pórovitého až pevně pěnovitého vzezření a bělavé, žlutavé, v horní části pak oranžové barvy. Na vrcholu nosiče je přirostlý útlý kuželovitý klobouk nábojovitého tvaru, sám o sobě světle oranžové barvy, který je ale pokryt olivově zelenou slizovitou vrstvou – teřichem, obsahujícím výtrusy. Teřich slabě, nepříjemně páchne, avšak méně nápadně než v případě hadovky smrduté [1]. Zápachem je na houbu přilákáván hmyz, roznášející výtrusy.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rosteod května do října v listnatých i jehličnatých lesích bohatých na humus, obvykle na rozkládajícím se dřevě či kolem trouchnivých pařezů [1]. Jedná se o spíše nehojný druh, zařazený do Červeného seznamu hub České republiky jako NT – téměř ohrožený [2].

Ilustrace psivky obecné (Mutinus caninus) z publikace Coloured Figures of English Fungi or Mushrooms od Jamese Sowerbyho z roku 1803

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

  • Psivka Ravenelova (Mutinus ravenelii) je podobný druh, lišící se především růžovočervenou až karmínovou barvou nosiče.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAGARA, Ladislav; ANTONÍN, Vladimír; BAIER, Jiří. Velký atlas hub. Praha : Ottovo nakladatelství, 2006. ISBN 978-80-7360-334-2.  
  2. HOLEC, Jan; BERAN, Miroslav. Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [online]. Praha: Příroda, 2006. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]