Psí vlna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Psí vlna je textilní živočišné vlákno vyrobené ze srsti psa domácího. Vyrábí se spřádáním vyčesané psí srsti, která musí být aspoň 4 cm dlouhá.[1] Je-li vyčesaná srst s podsadou, výsledkem je měkká, hřejivá vlna, spředením dostatečně dlouhé srsti bez podsady vznikne hrubší vlna s větším leskem.[2] Použití ostříhané srsti je taktéž možné, ale spředená vlna bude „kousavá“.[1] Během zčesávání, předení a praní dochází ke ztrátě asi 10–20 % hmotnosti surové srsti.[3] Psí vlna je ale 8× hřejivější než vlna ovčí.[2] V České republice se komerčně nevyrábí, je však možné nechat si upříst vyčesanou srst vlastního psa.

Ze současných plemen jsou k vyčesávání za účelem získávání vlny vhodná především dlouhosrstá plemena s podsadou, jako je německý ovčák, belgický ovčák, bílý švýcarský ovčák, dlouhosrstá kolie, briard, bobtail, bearded kolie a pastevečtí psi, jako je šarplaninský ovčák, polský nížinný ovčák, slovenský čuvač nebo kavkazský pastevecký pes, dále novofundlandský pes, hovawart, švýcarský salašnický pes, leonberger nebo zlatý retrívr, špicové, severská plemena, jako je samojed a čau-čau, je možné spřádat srst pudla, lvíčka, maltézského psíka nebo jorkšírského teriéra.

V minulosti byla psí vlna používaná v Americe před příchodem Evropanů a pro tento účel byla vyšlechtěna zvláštní, dnes již vyhynulá plemena: Indiánský vlnatý pes byl psem určeným na produkci vlny ze severozápadního okraje USA a jihozápadu Kanady. Byl o něco větší než dnešní trpasličí špic a měl hustou srst převážně bílé barvy. Vlna se používala k výrobě oděvů a přikrývek.[4] Tradičně psí vlnu používali také příslušníci kmenů Naga v Indii, kde byla srst černých psů vetkávána do koberců.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JANEČKOVÁ, L. SPŘÁDÁNÍ SRSTI / VLNY [online]. [cit. 2012-01-05]. Dostupné online. 
  2. a b Chiengora [online]. [cit. 2012-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Menez Perroz. Dog wool - brushing [online]. Francie: [cit. 2012-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Precolumbian Tribal Dogs In The Americas [online]. [cit. 2012-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Naga [online]. Myanmar Explore [cit. 2012-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-10. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • MAŠÁTOVÁ, Zuzana. Reportáž – Téma: Vlna ze psích chlupů. [online]. Česká televize, 2011 [cit. 2012-01-05]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]