Pryskyřník hajní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPryskyřník hajní
alternativní popis obrázku chybí
Pryskyřník hajní (Ranunculus nemorosus)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďpryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rodpryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus nemorosus
DC., 1817
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryskyřník hajní (Ranunculus nemorosus) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 20–60 cm s krátkým oddenkem.[1][2] Lodyha je hlavně v dolní třetině odstále chlupatá, v horní části pak přitiskle chlupatá, vzpřímená.[1][2] Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní jsou s kratšími řapíky až přisedlé. Čepele přízemních listů jsou zpravidla hluboce trojdílná, jen zřídka pětidílná, úkrojky jsou široké, vejčitě kosníkovité, vpředu laločnětě zubaté.[1][2] Lodyžní listy jsou podobné přízemním, všechny listy jsou oboustranně chlupaté. Květy jsou světle žluté, květní stopky jsou zřetelně podélně brázdité, nikoliv na průřezu oblé.[1] Kališních lístků je 5, jsou úzce vejčité, vně chlupaté.[1][3] Korunní lístky jsou světle žluté, široce vejčité, nejčastěji 8 –12 mm dlouhé. Kvete v květnu až v červenci.[3] Plodem je nažka, která je asi 3–3,5 mm dlouhá, hladká a lesklá, na vrcholu zakončená krátkým zobánkem, který je výrazně kruhovitě zakřivený. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=16.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pryskyřník hajní je evropský druh. Roste na severu Pyrenejského poloostrova, přes Francii, Itálii, ve střední a jihovýchodní Evropě, na sever po Dánsko a Pobaltí, na východ po západní Ukrajinu.[1] V České republice se vyskytuje roztroušeně, je spíše chladnomilnější, proto je celkem častý spíš v chladnějších oblastech od pahrokatin do hor. V teplých oblastech roste málo nebo dokonce chybí, jako třeba na jižní a střední Moravě.[3] Roste v lesních světlinách, lesních lemech i na loukách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f KŘÍSA, Bohdan. Ranunculus L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 425–446.
  2. a b c FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  3. a b c d HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 108–128.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]