První hoře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
První hoře
První hoře v divadle Pod lampou 2009
Základní informace
Původ Česko Česko
Žánry alternativní rock
Aktivní roky 1998
Web prvnihore.webnode.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

První hoře je česká alternativně-rocková hudební skupina založená v roce 1998.

Historie kapely[editovat | editovat zdroj]

Futuristický punk-jazz kapela První hoře, jejíž název je odvozen od stejnojmenné povídky spisovatele Franze Kafky, vznikla v roce 1998 na troskách HC/punkových Sleight of Mind z Jičína a punkové Marné snahy ze Semil. Kapela hraje čistě autorskou muziku, autorem textů je kytarista a zpěvák Milan Urza.

Při svém vzniku hrálo PH v tomto složení:

Milan Urza a Ondřej Hübner působili původně v kapele Sleight of mind, zatímco Miroslav Paška přichází ze zmíněné Marné snahy. Několik týdnů po založení kapely se k ní přidává Pan Bertrám, obsluhující v té době miniaturní dětské klávesy Yamaha. Zkoušky kapely mají v té době nádech ryzího undergroundu a jsou přístupné kamarádům a širší veřejnosti. V podstatě se jednalo o jakési jam sessions, na kterých začaly vznikat první skladby, jako je "Venkovský bál", "Španělská" nebo "Koláče". Postupem času se však zkoušky stávaly stále uzavřenějšími, až je nakonec zcela opustilo oko veřejnosti. Z této doby pochází první amatérská nahrávka - První Hoře 1998.

Demosnímek První Hoře 1998 vznikl v tomto složení:

Zvuková kvalita této nahrávky, pořízené pomocí drobného mixpultu napojeného na kazetový magnetofon ve "studiu Ji.Zv.A. (Jičínská zvuková alternativa)", je sice bídná, zato však z ní čiší původní syrovost a nekompromisní špína undergroundu, která má své kouzlo.

V následujícím období kapela sporadicky vystupuje především na nezávislých regionálních hudebních akcích, přibývají nové skladby. Až do roku 2000 hraje ve stále stejném složení. První etapu kapely završuje další demosnímek 4 pokoje, na němž se jako host objevuje flétnistka Monika Devátá. Vzhledem k tomu, že v té době měla již kapela ambice natočit nahrávku s profesionálním zvukem, nebyla s výsledkem spokojena a 4 pokoje, stejně jako První Hoře 1998, již v pozdější době oficiálně nejsou k dostání. Několik skladeb z demosnímku 4 pokoje se však objevilo na nejrůznějších undergroundových kompilacích.

Složení kapely při natáčení demonahrávky 4 pokoje:

Po roce 2000 dochází k lehké změně sestavy kapely, poté co zakládající člen Ondřej Hübner věší basu na hřebík a dále již v Prvním Hoři ani jiné kapele neúčinkuje. Díky skutečnosti, že hledání nového baskytaristy v dané lokalitě a navíc s podobným hudebním vkusem a cítěním se nesetkává s úspěchem, kapela se rozhodne pokračovat pouze jako trio a basové party nahrané Milanem Urzou pouští z playbacku. Použití nových technologií podnítilo kapelu také k novým experimentům a k basové lince postupně začala přidávat elektronické samply - propojení živé a elektronické muziky se poté stalo pro První Hoře charakteristickým a na svou dobu také poměrně průkopnickým rysem.

V roce 2002 točí První Hoře svou debutovou desku Na úpatí, která vyšla o rok později vlastním nákladem. Nahrávání proběhlo v undergroundovém studiu Ji.Zv.A. ve vesnici Vokšice u Jičína, dotáčky, mix a mastering poté v domácím studiu Entlaab Pana Bertráma. Na albu účinkuje řada zajímavých hostů. Na úpatí zachycuje a v pravém slova smyslu také završuje první, temně laděnou, poeticky-undergroundovou etapu kapely.

Nástrojové obsazení desky Na úpatí:

Nová éra[editovat | editovat zdroj]

Tak by se dal nazvat další vývoj kapely, která po vydání alba Na úpatí přibrala dalšího stálého člena, akordeonistu Michala Šťulíka-Mihoka, který v roli Pana Klauna obohatil koncertní prezentaci kapely o divadelní a taneční prvky. Zároveň se ustaluje stylový vývoj kapely, začíná trvalá spolupráce s výtvarnicí Petrou Komárkovou a následuje vydání dalších desek u etablovaných hudebních labelů.

V létě 2005 točí PH v pražském studiu 3bees materiál na druhou desku Commedia dell´arte, která vychází na podzim 2006 u kultovního alternativního labelu Black Point Music. Deska se setkala s pozitivním ohlasem a První Hoře se tak dostává do širšího povědomí fanoušků alternativní a rockové hudby. V dalších letech následuje řada velkých klubových i festivalových vystoupení (Eurotrialog Mikulov, Colours of Ostrava, Brutal Assault, Basinfire Fest, Benátská noc, Poličské rockoupání...)

Na desce Commedia dell´arte hraje kapela v následujícím obsazení:

Krátce po vydání nahrávky však kapelu znenadání opouští jeden ze zakládajících členů, bubeník Miroslav Paška. Na postu bubeníka jej brzy nahradil Pan Medák, s nímž se ostatní členové znali ještě z doby působení v jičínské kapele Sleight of Mind. Nový bubeník přinesl do kapely ostřejší, metalově laděný styl hry (s hojným zapojením tzv. dvojšlapky). Zároveň s tím se První Hoře oficiálně stěhuje do Prahy, kde působí až do dněšních dnů. V pozitivní a velmi aktivní atmosféře této etapy pak velmi rychle vzniká materiál na další desku Lamento, která byla natočena v průběhu roku 2008 ve studiu Hostivař, smíchána ve studiu Svárov a masterována ve studiu Velvet Mastering a vyšla na podzim 2008 opět u labelu Black Point Music. Třetí deska Lamento se setkala s téměř neuvěřitelným ohlasem v publicistických kruzích i u samotných fanoušků a umožnila tak Prvnímu Hoři etablovat se v předních řadách české nezávislé hudby.

První Hoře za desku Lamento získalo cenu Anděl 2008 v kategorii Hard ´n´ heavy, třetí cenu v publicistické anketě Břitva a v roce 2011 pak ve stejné anketě cenu za Album desetiletí.

Nástrojové obsazení Lamenta:

Na jaře 2009, po téměř desetiletí vystupování s playbackovou basovou linkou, se ke kapele přidává baskytarista Jiří Hes. Následuje další řada festivalů i klubových vystoupení a práce na čtvrté desce Club Silencio. Ta byla natočena částečně ve studiu Biotech a částečně v domácím studiu Entlaab. Mix a mastering proběhl pod dohledem producenta Ecsona Waldese ve studiu Biotech. Club Silencio vychází na podzim 2011, tentokrát pod labelem Kontra Production.

Deska Club Silencio byla natočena v tomto složení:

Posledním přírůstkem v diskografii Prvního Hoře je deska Imaginarium, která byla natočena v letech 2012–2013 ve studiích Entlaab a Šopa a o mix a mastering se postaral Stanislav Valášek ze Studia Šopa. Imaginarium vyšlo v roce 2013 opět u labelu Kontra Production. Křest se konal v listopadu 2013 v zaplněném Paláci Akropolis, kde zároveň proběhla premiérová projekce videoklipu ke skladbě Absurdistán.

Nástrojové obsazení Imaginaria:

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Na úpatí (2003)
  • Commedia dell´arte (2006)
  • Lamento (2008)
  • Club Silencio (2011)
  • Imaginarium (2013)
  • Křehký mechanismus pozemského štěstí (2017)

+ demosnímky První Hoře (1998) a 4 pokoje (2000)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]