První důstojník (letectví)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
První důstojník při pilotování letadla Bombardier Dash 8

V letectví se prvním důstojníkem (někdy také nazývaný kopilot) rozumí druhý nejvýše postavený pilot letadla. Jediným výše postaveným pilotem je kapitán, který je velitelem letadla[1]. V případě, že kapitán ztratí schopnost letadlu nadále velet, jeho funkci převezme první důstojník.

Řízení letadla je obvykle rovnoměrně rozděleno mezi kapitána a prvního důstojníka, přičemž jeden pilot se obvykle označuje jako "pilot flying" a "pilot not flying" (nebo "pilot monitoring"), podle toho, který z nich zrovna aktivně letadlo řídí. I když je řídícím pilotem zrovna první důstojník, kapitán letadla je plně odpovědný za letadlo, jeho cestující a posádku. V typickém každodenním provozu zůstává pracovní náplň kapitána i prvního důstojníka velmi podobná[2].

Mnoho leteckých společností při povyšování prvních důstojníků na kapitány bere v úvahu pouze odslouženou dobu v této konkrétní společnosti. V důsledku toho může mít první důstojník více zkušeností než kapitán, jelikož tyto zkušenosti získal u jiných leteckých společností nebo v armádě. První důstojník tradičně sedí na pravé straně letadla a na levé straně helikoptéry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku First officer (aviation) na anglické Wikipedii.

  1. AskThePilot.com [online]. 2013-10-05 [cit. 2020-03-29]. Dostupné online. 
  2. How Airline Crews Work. HowStuffWorks [online]. 2001-06-14 [cit. 2020-03-29]. Dostupné online. (anglicky)